Jak czyścić sztućce? Te sprawdzone, domowe sposoby szybko przywrócą im dawny blask

Jak wyczyścić sztućce i sprawić, by były błyszczące? Ten pozornie niewielki element ma ogromny wpływ na prezentację całej zastawy stołowej. Nieestetyczne zacieki, ciemny nalot czy pierwsze ślady rdzy mogą całkowicie popsuć wrażenia z posiłku. Jak zatem uniknąć tego problemu? Podpowiadamy!

Czyszczenie sztućców nie wymaga wielkiego nakładu pracy, ale trzeba być przy tym być regularnym i dokładnym. Nie przejmuj się jednak, jeśli ta czynność została nieco zaniedbana, gdyż wyrządzone szkody można zazwyczaj łatwo naprawić. Co ważne, wystarczą do tego produkty, które najprawdopodobniej już posiadasz w swojej kuchni. Pamiętaj również, że sztućce ze stali nierdzewnej, srebrne sztućce i sztućce z drewnianym uchwytem mogą wymagać nieco innego podejścia.

Zobacz wideo Zastanawiasz się, czym czyścić stal nierdzewną, aby zawsze była błyszcząca? Sprawdź nasze domowe sposoby!

Szukasz skutecznych sposobów na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl.

Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej? Spróbuj wody z octem

W przypadku sztućców ze stali nierdzewnej dobrze jest umyć je ręcznie płynem do naczyń i dokładnie osuszyć zaraz po zakupie. Jeśli jednak straciły one już swój połysk w wyniku użytkowania, pomocna będzie woda z octem. Wystarczy dodać 1,5 łyżki octu na litr wody i umieścić sztućce w roztworze na pół godziny. Następnie sztućce opłucz i wypoleruj. Jeśli mają one drewniany uchwyt, do polerowania tej części możesz użyć oleju jadalnego.

Jak wyczyścić srebrne sztućce? Pomoże połączenie octu i sody

Ocet i soda oczyszczona to niezawodne połączenie, które rozwiązuje wiele problemów. Sprawdzi się ono również przy czyszczeniu srebrnych sztućców.  Aby przygotować odpowiedni roztwór, zagotuj najpierw trzy litry wody, a następnie dodaj do niej 5 łyżek octu i 4 łyżki sody. Teraz wystarczy umieścić w wodzie sztućce i odczekać 10 minut. Po tym czasie, sztućce należy opłukać i osuszyć szmatką.

Jak wyczyścić sztućce, by błyszczały jak nowe? Dbaj o nie na co dzień

Jeśli chcesz, aby sztućce były zawsze nieskazitelnie czyste i błyszczące, dbaj o nie po każdym użyciu. Niezależnie od tego, czy myjesz sztućce ręcznie, czy w zmywarce, warto jest wypolerować je na koniec przy pomocy ściereczki z mikrofibry, bawełny lub flaneli. Srebrne sztućce powinny być dodatkowo odpowiednio przechowywane, gdyż materiał ten naturalnie czarnieje przy kontakcie z powietrzem. Możesz ten proces spowolnić, używając specjalnej kasety lub owijając sztućce w delikatny materiał przed włożeniem ich do szuflady.

Więcej o: