Jak pielęgnować storczyka by stale zachwycał? Wystarczy kilka prostych zasad. Porady od ogrodnika

Storczyki są obecnie do kupienia w niemal w każdym markecie. Są one popularne przez wzgląd na swoje piękne delikatne kwiaty, które długo się utrzymują. Jeśli jednak chcemy się cieszyć jego urodą przez długi czas warto zadbać o odpowiednią pielęgnacje. Jak pielęgnować storczyka? Podpowiadamy!

Storczyk lub też orchidea to polska potoczna nazwa roślin o dekoracyjnych kwiatach z rodziny storczykowatych uprawianych jako rośliny doniczkowe. Pielęgnacja storczyka nie jest trudna, ale trzeba wiedzieć, że rośliny te mają dosyć specyficzne wymagania, odmienne od większości roślin doniczkowych. Jak więc dbać o storczyka?

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Storczyk a położenie. Idealne miejsce na Orchidee 

Storczyk nie może stać w przypadkowym miejscu. Te rośliny lubią światło, więc parapet będzie najlepszym miejscem. Zimą może pojawić się potrzeba dostarczenia dodatkowej ilości światła. Storczyk nie lubi przeciągów i zimna więc trzeba zadbać o odpowiednie osłonięcie. Oprócz światła istotne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Powinna ona wynosić około  20 stopni Celsjusza, a w nocy być o 2-3 stopnie niższa.

Jak podlewać storczyki? Woda z kranu się nie sprawdzi

Większą część kwiatów doniczkowych podlewamy małą ilością wody do spodka pod donicą lub bezpośrednio do niej. Jednak na storczyki najlepszy będzie inny sposób, a mianowicie kąpiel. Zarówno korzenie, łodygi, liście, jak i kwiaty tej rośliny lubią wodę. Doniczkę należy zanurzyć we wcześniej przegotowanej i już ostudzonej wodzie i pozostawić tak na pół godziny. Można też storczyka wstawić pod prysznic i ostrożnie obmyć wodą, której nadmiar później trzeba wysuszyć.

Ekologiczny nawóz do storczyków. Prosto z twojej lodówki

Skorupki jajek są uniwersalnym nawozem dla wszystkich typów roślin. Zawierają węglan wapnia, cynk, selen i miedź, które mają wzmacniać rośliny, szczególnie te, które preferują podłoże zasadowe. Należy pamiętać, że skorupki jajek rozkładają się stosunkowo długo, bo około 2-3 lata. Jeśli obsypiemy nimi ziemię minie trochę czasu, zanim cenne związki przenikną do podłoża. Aby przyspieszyć ten proces, skorupki należy dokładnie umyć, następnie wstawić do piekarnika na 10 minut temperatura 100 stopni. Tak wyparzone skorupki najlepiej jeszcze rozgnieść w drobny pyłek.

Więcej o: