Jeziora to śródlądowe naturalne zbiorniki wodne, niepołączone z morzem. Występowanie jeziora jest uwarunkowane istnieniem zagłębienia, w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe. Na całym świecie istnieje niezwykle duża liczba jezior, a w Polsce regionem, który z nich słynie, są Mazury. Nie każde jednak nadaje się do kąpieli. Jakie sekrety skrywają najniebezpieczniejsze jeziora świata?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dnia 21 sierpnia 1986 roku w jeziorze Nyos oraz jego najbliższej okolicy zginęło przynajmniej 1700 osób. Stało się to za sprawą wydobywających się ze zbiornika ogromnych ilości dwutlenku węgla, tworząc bezpośrednio nad wodami gęstą chmurę i zabijając wszystkich w okolicy.
Oddział Armii Brytyjskiej w 1942 roku przez przypadek odkrył na dnie jeziora Roopkund szczątki około 200 osób, których śmierć do dziś nie została wyjaśniona. Przez tajemnice przyczyny ich zgonu pływanie w tym zbiorniku wodnym jest zakazane.
To jezioro jest istnym cudem, ponieważ w 2014 roku pojawiło się na tunezyjskiej pustyni w tajemniczych okolicznościach. Kąpanie się w nim jest śmiertelnie groźne, gdyż oprócz znaczącej ilości trujących alg jest też najprawdopodobniej radioaktywne, co zawdzięcza pobliskiej kopalni fosforytów.
Swój przepiękny różowy kolor jezioro Hillier zawdzięcza współdziałaniu glonów, alg i bardzo dużemu zasoleniu. Niestety nie będzie dane wykąpać się w przepięknej różowej wodzie. Dłuższy kontakt tej wody ze skórą jest niewskazany i grozi poważnymi konsekwencjami.
Wody Natronu mają za to wspaniały czerwonawy odcień, ale przy tym są pełne niebezpiecznych związków chemicznych, w tym wodoru, który do najstabilniejszych pierwiastków nie należy. Właściwości tego zbiornika sprawiają, że ptaki, które do niego spadły zmieniają się w wyrzucany później na brzeg posąg z soli i wapnia.