Zabójcza woda. W tych miejscach lepiej nie pływać, bo może się to źle skończyć

Wakacje nad wodą są chyba najchętniej wybieraną opcją, tłumy ludzi przyjeżdżają nad jeziora, by się kąpać. Istnieją jednak jeziora, które są nie tylko pięknie położone, ale również zachwycają swoją unikalnością. Niestety skrywają mroczne sekrety, które mogą okazać się śmiertelne.

Jeziora to śródlądowe naturalne zbiorniki wodne, niepołączone z morzem. Występowanie jeziora jest uwarunkowane istnieniem zagłębienia, w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe. Na całym świecie istnieje niezwykle duża liczba jezior, a w Polsce regionem, który z nich słynie, są Mazury. Nie każde jednak nadaje się do kąpieli. Jakie sekrety skrywają najniebezpieczniejsze jeziora świata?

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trupie wody. Jezioro Roopkund, Indie i Jezioro Nyos, Kamerun

Dnia 21 sierpnia 1986 roku w jeziorze Nyos oraz jego najbliższej okolicy zginęło przynajmniej 1700 osób. Stało się to za sprawą wydobywających się ze zbiornika ogromnych ilości dwutlenku węgla, tworząc bezpośrednio nad wodami gęstą chmurę i zabijając wszystkich w okolicy.

Oddział Armii Brytyjskiej w 1942 roku przez przypadek odkrył na dnie jeziora Roopkund szczątki około 200 osób, których śmierć do dziś nie została wyjaśniona. Przez tajemnice przyczyny ich zgonu pływanie w tym zbiorniku wodnym jest zakazane.

Jezioro Gafsa, Tunezja

To jezioro jest istnym cudem, ponieważ w 2014 roku pojawiło się na tunezyjskiej pustyni w tajemniczych okolicznościach. Kąpanie się w nim jest śmiertelnie groźne, gdyż oprócz znaczącej ilości trujących alg jest też najprawdopodobniej radioaktywne, co zawdzięcza pobliskiej kopalni fosforytów.

Jeziora o wspaniałych barwach. Jezioro Natron, Tanzania i Jezioro Hillier, Australia

Swój przepiękny różowy kolor jezioro Hillier zawdzięcza współdziałaniu glonów, alg i bardzo dużemu zasoleniu. Niestety nie będzie dane wykąpać się w przepięknej różowej wodzie. Dłuższy kontakt tej wody ze skórą jest niewskazany i grozi poważnymi konsekwencjami. 

Wody Natronu mają za to wspaniały czerwonawy odcień, ale przy tym są pełne niebezpiecznych związków chemicznych, w tym wodoru, który do najstabilniejszych pierwiastków nie należy. Właściwości tego zbiornika sprawiają, że ptaki, które do niego spadły zmieniają się w wyrzucany później na brzeg posąg z soli i wapnia.

Więcej o: