Znaleziono artefakt sprzed kilkuset tysięcy lat. To odkrycie może zmienić świat paleontologii

Często zdarza się, że dzieci na plaży zbierają różnego rodzaju kamyki i muszelki. Tym razem pewniej 9-letniej dziewczynce udało się znaleźć coś o wiele cenniejszego. W Norfolk na plaży leżał ząb należący do przodka niedźwiedzia brunatnego liczący sobie około 700 000 lat!

Etta, 9-letnia dziewczynka z Hackney, pewnego letniego dnia podczas dnia na plaży w West Runton znalazła coś, co uważała za skamieniały kawałek drewna. Zabrała go ze sobą do domu, będąc pewna, że to nic niezwykłego. Jednak kiedy pokazała swoją zdobycz ekspertowi od skamieniałości, ten oniemiał. Okazało się bowiem, że dziecięcy skarb to bowiem ząb starożytnego niedźwiedzia.

Zobacz wideo Dlaczego nasi przodkowie mieli więcej zębów? [PRACOWNIA BRONKA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odkrycie godne muzeum. Opinia specjalisty

Etta swoje mierzące około 9 centymetrów odkrycie pożyczyła geologowi pracującemu w Norfolk Museums Service, doktorowi Davidowi Waterhouse’owi. Musiał on przyznać, że podczas jego całej 16-letniej kariery nigdy nie udało mu się znaleźć niczego podobnego. Jak sam wspomina w wywiadzie dla BBC:

Zwykle znajdujemy wiele skamieniałości jeleni czy innych pospolitych zwierząt, które od zawsze były ofiarami. Ale idąc w górę łańcucha pokarmowego, spodziewasz się coraz mniej pamiątek po drapieżnikach, takich jak niedźwiedzie. Ząb znaleziony przez Ettę należał do przodka współczesnego niedźwiedzia brunatnego.

Formacja skalna w TurcjiBiblijna łódź odnaleziona? Arka Noego była o wiele bliżej nas niż przypuszczano

Wybrzeże historii. Znaleziska koło wybrzeża

Deep History Coast to 35-kilometrowy odcinek wybrzeża pomiędzy Weybourne a Cart Gap. Pogoda, zwłaszcza ekstremalna przyspiesza erozję wybrzeża, co z jednej strony jest zagrożeniem dla mieszkańców, a z drugiej odsłania skarby sprzed tysięcy lat. Dzięki temu w 2013 roku udało się odnaleźć ślady stóp ludzkich w Happisburghu liczące sobie około 800 tysięcy lat. West Runton może się również pochwalić skamieniałymi szczątkami największych i najstarszych mamutów w całej Wielkiej Brytanii. Najlepiej obrazuje jak bogaty w skamieniałości jest ten region, opis doktora Waterhouse’a

Pewien badacz z Włoch spojrzał na kolekcję skamieniałości jeleni w Norwich Castle Museum i zdał sobie sprawę, że jeden z nich był nowym gatunkiem związanym z danielem. Wiemy wiele o temperaturze i środowisku w Norfolk 700 000 lat temu dzięki pyłkom i znaleziskom szyszek sosnowych.

Według danych klimat w Norfolk 700 tysięcy lat temu był podobny do Polskiego – ciepłe lata, ale o wiele chłodniejsze zimy.

Sezon na 'ary'To już nie tylko "jesieniary". Młodzież tworzy coraz nowsze "ary"

Więcej o: