500+ dla seniora wejdzie w życie? W planach nowy program. "Byśmy nie żyli na poziomie biedaemerytur"

Znany polityk zaproponował kolejny dodatek dla emerytów. Chodzi o 500 plus do emerytury, ale tylko dla nielicznych. Ma to duży związek z podwyższeniem wieku emerytalnego. Ma to zachęcić seniorów do aktywnego życia zawodowego po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co zakłada nowy program? Czy będzie 500+ dla seniora 2023?

Podczas audycji "Gość Radia Zet" znany polityk Ryszard Petru zaproponował kolejny dodatek dla seniorów. Nowy program 500 plus do emerytury miałby zachęcać do dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Komu przysługuje dodatkowy zastrzyk gotówki i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze?

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program 500 plus dla seniorów 2023 jest możliwy? Co planuje polityk?

Ryszard Petru na antenie Radia Zet zaproponował nowy dodatek dla seniorów, który ma ich zachęcić do dalszej aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jego plan zakłada, że za każdy kolejny przepracowany rok po 60. lub 65. roku życia senior dostanie 500 zł do emerytury. Według polityka ta metoda działa lepiej niż zmuszanie kogoś do pracy z uwagi na niską emeryturę.

Ile wynosi wiek emerytalny w Polsce?  Od lat jest niezmienny

Wiek emerytalny w Polsce określa art. 24 punkt 1 z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych: 

Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Oznacza to, że po osiągnięciu 60. lub 65. roku życia senior nie musi już pracować i będzie otrzymywał comiesięczne świadczenie. Jego wysokość dla wielu osób jest niezadowalająca.

Wiek emerytalny według Ryszarda Petru jest za niski. Chce zachęcić seniorów do pracy

Znany polityk uważa, że wiek emerytalny powinien być wyższy, aby ludzie mogli dostawać potem większą emeryturę. W rozmowie z dziennikarzem Radia Zet przyznał, że Donald Tusk nie powinien przepraszać za podwyższenie wieku emerytalnego. 

Chciałbym pokazać, że należy podwyższać wiek emerytalny, ale można robić to przez zachęty finansowe – za każdy dodatkowy rok pracy emerytura byłaby miesięcznie wyższa o 500 złotych. Po to, byśmy wszyscy nie żyli na poziomie biedaemerytur

- powiedział Petru.

Więcej o: