Jest wiele przyczyn przesuszonej skóry głowy. Ma na to wpływ niewłaściwa pielęgnacja, niedobór witamin, a nawet pogoda. Często zapominamy, że nie wystarczy samo mycie szamponem, by pozbyć się problemu. Sprawdź, jak dbać o skórę głowy.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Objawy suchej skóry na głowie nie są przyjemne. Zaczerwienienie, świąd, pieczenie i uczucie dyskomfortu to tylko kilka konsekwencji złej pielęgnacji. Naskórek zaczyna się złuszczać i można zaobserwować białe płatki na głowie. Nie jest to jeszcze łupież, ale zwiększa się ryzyko jego występowania. Dodatkowo przesuszona skóra wpływa na jakość włosów. Są rzadkie i łamliwe. Pamiętaj, że jeśli objawy będą się nasilać, warto skonsultować się z lekarzem lub trychologiem.
Sucha skóra to częsty efekt niedoboru witamin. Dieta uboga w minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe może być przyczyną problemu, dlatego warto temu zapobiec. Zastosuj dodatkową suplementację witamin, przede wszystkim A i E. Przyda się to także w momencie obniżonej odporności organizmu. Potrzebne witaminy znajdziesz w owocach, warzywach, orzechach, rybach i olejach roślinnych. Nie zapominaj także o częstym piciu wody.
Jeśli problem nie jest uciążliwy i nie doskwiera świąd ani pieczenie, nie trzeba iść od razu do specjalisty. Można nawilżyć skórę głowy domowymi sposobami. Jednym z nich jest jogurtowa maska. Wymieszaj dwie łyżki jogurtu naturalnego ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Nałóż mieszankę na głowę, wmasuj w skórę i odczekaj 15 minut. Po tym czasie umyj głowę delikatnym szamponem, a skóra będzie oczyszczona. Doskonale sprawdzi się również ocet jabłkowy. Przywróci odpowiednie pH skórze i przy okazji pomoże w walce z łupieżem. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i wmasuj w głowę. Spłucz preparat po kilku minutach. Taki zabieg możesz stosować co trzy dni.