Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT? Przedsiębiorcom został niecały miesiąc na dopełnienie formalności

Rozliczenie PIT za 2022 jest już coraz bliżej. Niezbędny do tego jest PIT-11, który umożliwia złożenie zeznania podatkowego, a co za tym idzie, także otrzymanie zwrotu podatku. Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT za 2022? Do kiedy musimy się rozliczyć? Przypominamy o najważniejszych terminach.

Okres składania zeznań podatkowych zbliża się wielkimi krokami. Pracownicy mają najważniejsze terminy jeszcze przed sobą, ale pracodawcy muszą dopełnić wiele formalności wcześniej. Co więcej, w 2023 będą obowiązywać nowe przepisy dla części podatników. Czy wpłynie to na termin, kiedy pracownicy otrzymają PIT-11? Jakie daty obowiązują nas po otrzymaniu PIT-11?

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT? PIT-11 za 2022 w normalnym terminie

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, PIT-11 musi być wystawiony przez każdą osobę, która zatrudnia osoby fizyczne lub wypłaca im wynagrodzenie z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw obowiązkowych. Obowiązują tu dwa terminy. Pierwszy z nich dotyczy wysłania dokumentów do urzędu skarbowego i termin ten minął 31 stycznia 2023. Natomiast PIT-11 do zatrudnianej osoby fizycznej należy wysłać do 28 lutego 2023. Oznacza to, że pomimo wydłużenia terminów dla osób rozliczających się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego oraz uzyskujących przychody z najmu prywatnego (PIT-28 i PIT-28S), pracownicy nie będą czekać dłużej na PIT od pracodawcy.

PIT za 2022: do kiedy rozliczyć PIT? Składanie zeznań możliwe już wkrótce

PIT za 2022 można składać od 15 lutego 2023. Oznacza to, że za niewiele ponad tydzień będzie można złożyć zeznanie podatkowe. Czas na to będziemy mieli natomiast do 2 maja 2023. Dzięki wprowadzonym zmianom dla PIT-28 i PIT-28S, termin ten jest ujednolicony dla wszystkich podstawowych form opodatkowania.

Rozlicz PIT i uzyskaj zwrot podatku. Im szybciej, tym lepiej, a termin jest już blisko

Choć na złożenie zeznania podatkowego mamy ponad 3 miesiące, warto zrobić to jak najwcześniej. Dzięki temu wcześniej otrzymamy też zwrot podatku. Co ważne, zwrot podatku otrzymają szybciej osoby, które złożą zeznanie w formie elektronicznej, więc warto rozważyć tę opcję. Jak dowiadujemy się na stronie podatki.gov.pl, zwrot podatku nastąpi w ciągu:

  • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania w przypadku dokumentów papierowych,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania w przypadku skorzystania z usługi Twój e-PIT lub e-Deklaracje.
Więcej o: