Świadczenie pielęgnacyjne 2023: kto może ubiegać się o pieniądze? Rekordowe podwyżki od marca

Komu przysługuje świadczenie i dodatek pielęgnacyjny 2023? ZUS wypłaci pieniądze najbardziej potrzebującym. Choć w marcu nadejdą podwyżki, świadczeniobiorców martwi inna kwestia. Czy będą mogli pobierać pieniądze i pracować?

Opieka nad osobą z niepełnosprawnościami łączy się z wieloma wydatkami. Koszty leczenia, wizyt u lekarza i rehabilitacji potrafią być bardzo wysokie i nie każdego na nie stać. Z tego powodu powstało świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Zobacz wideo Rachunki za prąd i gaz co rusz idą do góry. Jak drogo może być za rok?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne 2023: Kto ma prawo ubiegać się o pieniądze? 

Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane jako wsparcie finansowe dla osób zajmujących się chorymi bliskimi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało na swojej stronie dokładną listę potencjalnych świadczeniobiorców. Są to:

  • matka lub ojciec
  • faktyczny opiekun dziecka
  • osoba będąca spokrewnioną rodziną zastępczą
  • inna osoba, na której zgodnie z przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne? Jest podwyżka w 2023 roku

W 2023 podwyższono kwotę przyznawaną w ramach świadczenia pielęgnacyjnego. Od marca wyniesie ona 2458 zł. To spora podwyżka, wynikająca z waloryzacji. Dla porównania w 2022 roku świadczenie było równe kwocie 2119 zł. Sporną kwestią pozostaje status zatrudnienia świadczeniobiorcy. Do tej pory warunkiem otrzymania świadczenia było odejście z rynku pracy. W praktyce oznacza to, że opiekun i osoba, nad którą jest sprawowana opieka, muszą utrzymywać się głównie ze świadczenia, które nie starcza na pokrycie wszystkich koniecznych kosztów. Minister Marlena Maląg zapewniała, że trwają już prace nad zmianą tego przepisu, jednak nie wiadomo kiedy do tego dojdzie.

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia w 2023?

Oprócz świadczenia pielęgnacyjnego istnieje jeszcze jedno wsparcie finansowe. Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany:

  • osobie, która ukończyła 75. rok życia,
  • osobie całkowicie niezdolnej do pracy oraz do samodzielnej egzystencji

W przeciwieństwie do świadczenia pielęgnacyjnego dodatek nie jest przyznawany opiekunowi, a bezpośrednio osobie chorej. Od marca 2023 będzie on wynosić 294,39 zł.

Więcej o: