Sama koncepcja ochrony przyrody poprzez tworzenie parków narodowych powstała na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Nie minęło jednak dużo czasu, zanim dotarła do Europy i zaczęła być implementowana również w Polsce. W 1932 roku utworzono pierwszy taki park na terenie Pienin. W tym samym roku powstał Białowieski Park Narodowy. Dziś największym jest Biebrzański Park Narodowy na najmniejszym Ojcowski Park Narodowy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wiosenną wędrówkę najlepiej rozpocząć w największym polskim parku narodowym, zlokalizowanym wśród bagien i torfowisk Kotliny Biebrzańskiej na Podlasiu. Wiosna jest najlepszym czasem do wypatrywania skupisk łosi żyjącym w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Budząca się do życia przyroda polodowcowa w Świętokrzyskim Parku Narodowym położonym na wschód od Kielc. Wiosną można usłyszeć puszczyki.
W Ojcowskim Parku Narodowym możemy zwiedzić bory, jaskinie, zamki i wapienne ostańce. Możemy tu zobaczyć Maczugę herkulesa oraz Bramę Krakowską.
Oprócz tego wiosną warto zobaczyć Narwiański Park Narodowy z Narwią, można tu obserwować powroty ptaków wędrownych. W Poleskim Parku Narodowym możemy podziwiać żółwie błotne oraz rzadkie gatunki motyli.
Zimą w Karkonoskim Parku Narodowym możemy zobaczyć spektakularnie zamrożony wodospad i okrytą śniegiem królową zimy — Śnieżkę.
W Wolińskim Parku Narodowym możemy podziwiać jeziora polodowcowe. A jego obszary przybrzeżne pokrywają lasy bukowe, bukowo-dębowe i sosnowe.
Magurski Park Narodowy również może pochwalić się pięknym zamarzniętym wodospadem. Zimą w śniegu można zobaczyć ślady wielu zamieszkujących go zwierząt.
Oprócz tego zimą warto zobaczyć Wielkopolski Park Narodowy, żubry w Białowieskim Parku Narodowym oraz Wigierski Park Narodowy niegdyś pokrytą lodowcem krainę.