Parki Narodowe w Polsce. Gdzie wybrać się zimą i na przedwiośniu? Sprawdzamy, kiedy i gdzie spacerować

W Polsce parki narodowe nie są wcale rzadkością. Kampinoski Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy czy Bieszczadzki Park Narodowy to tylko niektóre z utworzonych w Polsce parków. Jednak czy okres, w którym jedziemy zwiedzać, ma znaczenie? Kiedy i gdzie najlepiej jest się wybrać na spacer?

Sama koncepcja ochrony przyrody poprzez tworzenie parków narodowych powstała na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Nie minęło jednak dużo czasu, zanim dotarła do Europy i zaczęła być implementowana również w Polsce. W 1932 roku utworzono pierwszy taki park na terenie Pienin. W tym samym roku powstał Białowieski Park Narodowy. Dziś największym jest Biebrzański Park Narodowy na najmniejszym Ojcowski Park Narodowy.

Zobacz wideo Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał żaden Park Narodowy. Dlaczego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy i inne. Czyli gdzie pojechać wiosną?

Wiosenną wędrówkę najlepiej rozpocząć w największym polskim parku narodowym, zlokalizowanym wśród bagien i torfowisk Kotliny Biebrzańskiej na Podlasiu. Wiosna jest najlepszym czasem do wypatrywania skupisk łosi żyjącym w Biebrzańskim Parku Narodowym.

 

Budząca się do życia przyroda polodowcowa w Świętokrzyskim Parku Narodowym położonym na wschód od Kielc. Wiosną można usłyszeć puszczyki.

 

W Ojcowskim Parku Narodowym możemy zwiedzić bory, jaskinie, zamki i wapienne ostańce. Możemy tu zobaczyć Maczugę herkulesa oraz Bramę Krakowską.

 

Oprócz tego wiosną warto zobaczyć Narwiański Park Narodowy z Narwią, można tu obserwować powroty ptaków wędrownych. W Poleskim Parku Narodowym możemy podziwiać żółwie błotne oraz rzadkie gatunki motyli.

Karkonoski Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Magurski Park Narodowy. Gdzie na Zimowy spacer?

Zimą w Karkonoskim Parku Narodowym możemy zobaczyć spektakularnie zamrożony wodospad i okrytą śniegiem królową zimy — Śnieżkę.

 

W Wolińskim Parku Narodowym możemy podziwiać jeziora polodowcowe. A jego obszary przybrzeżne pokrywają lasy bukowe, bukowo-dębowe i sosnowe. 

 

Magurski Park Narodowy również może pochwalić się pięknym zamarzniętym wodospadem. Zimą w śniegu można zobaczyć ślady wielu zamieszkujących go zwierząt

 

Oprócz tego zimą warto zobaczyć Wielkopolski Park Narodowy, żubry w Białowieskim Parku Narodowym oraz Wigierski Park Narodowy niegdyś pokrytą lodowcem krainę.

Więcej o: