Czy te obszary mogą podzielić losy Atlantydy? Popularne wśród turystów miejsca mogą zniknąć pod wodą

Malediwy, Nowy Jork czy Wenecja to tylko ułamek miejsc, którym grożą powodzie. Niektóre z tych atrakcyjnych dla turystów miejsc mogą na zawsze zniknąć z powierzeni ZIemi. Winne temu są cały czas postępujące zmiany klimatyczne. Czy możliwe jest, żeby podzieliły losy mitycznej Atlantydy?

Zmiany klimatyczne są już od dawna ważnym tematem rozmów. Nie dotykają one tylko poszczególnych miejsc, ale dotyczą całego świata i mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Przez ingerencje człowieka znikają lasy amazońskie, a lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Teraz eksperci ostrzegają przed kolejnymi niebezpieczeństwami.

Zobacz wideo Ulewy w Kosowie doprowadziły do powodzi. Setki domów zostało zalanych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Naukowcy ostrzegają przed zmianami klimatu. Drastyczne konsekwencje

Eksperci od lat zwracają uwagę na problemy, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu. Teraz próbują zwrócić uwagę na podnoszenie się poziomu wód w morzach i oceanach. W przyszłości ten problem może dotknąć, żyć setek milionów ludzi. Niektóre ośrodki turystyczne mierzą się z poważnym zagrożeniem całkowitego zniknięcia. Naukowcy dodają, że już dziś część mieszkańców rozważa przeniesienie się w mniej narażone miejsca. 

Które ośrodki turystyczne są najbardziej zagrożone? Popularne miejsca

Miasta takie jak Tokio czy Wenecja mają być jeszcze bardziej narażone na częste powodzie. Podnoszący się poziom wód nie oszczędza również obszarów przybrzeżnych jak okolice Aleksandrii, Kapsztadu, Miami czy Szanghaju. W nieciekawej sytuacji stają w szczególności wyspy. Badacze prognozują, że w ciągu najbliższych 80 lat aż 77 procent obszaru lądowego Malediwów może skończyć pod wodą. Oprócz tego do najbardziej zagrożonych obszarów należą także: Seszele, Fidżi, Mikronezja, Polinezja francuska, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona oraz Palau.  Choć jest mało prawdopodobne, by wszystkie z tych miejsc zniknęły całkowicie, staną się one obszarem ekstremalnych powodzi. Przyczyną tego jest przyspieszone podnoszenie się poziomu wód spowodowane globalnym ociepleniem.

Więcej o: