Naukowcy zainspirowali się jaszczurkami pustynnymi. Nowe roboty będą eksplorować Marsa

Naukowcy z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics opracowli robota, który ma pomóc w badaniu Czerwonej Planety. Budowa robota jest mocno zainspirowana jaszczurkami pustynnymi - ich elastycznym ciału i sposobem poruszania się. Eksperci mają nadzieje, że robot sprosta warunkom na Marsie.

Mars należy do planet, które od lat budzą spore zainteresowanie u badaczy z całego świata. Zalicza się do planet skalistych, czyli takich jak Ziemia. Naukowcy nie mogą wykluczyć, że na jego powierzchni uda się znaleźć ślady przeszłego lub obecnego życia pozaziemskiego na przykład drobnoustrojów. Wymaga to jednak dokładnych analiz, których nie można przeprowadzić bez odpowiednich urządzeń wysyłanych na Marsa, będących niewielkimi, pozaziemskimi laboratoriami.

Zobacz wideo Rejs na Antarktydę. Od tego miejsca zależy przyszłość naszej planety [Gazeta.pl na Antarktydzie]

Czworonożne roboty.  Odkrywanie Marsa

"Kosmiczne jaszczurki" mają być najnowszymi robotami z czterema nogami, które w przyszłości będą mogły dotrzeć na Czerwoną Planetę. Zostały one opisane na  łamach naukowego czasopisma "Biomimetics MDPI".  Jego twórcy, naukowcy z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics jak wielu innych czerpali inspiracje dla swojej technologii z natury. Wynalazki  inspirowane obserwacją przyrody mają nawet swoją nazwę dziedzinową — bionika, czyli badanie budowy i zasad działania organizmów oraz ich adaptacja w technice i budowie urządzeń technicznych na wzór organizmu

Budowa robota. Imitacja natury

Naukowcy odpowiedzialni za robota postarali się, by ten naśladował między innymi ruchy tych zwierząt, licząc na to, że może poradzi sobie on lepiej podczas poruszania się po miękkich glebach i wspinaniu się po skałach niż tradycyjne łaziki. Robot składa się z elastycznej struktury przypominającej kręgosłup oraz czterech nóg. Udało im się sprawić, że robot również imituje "pełzające" ruchy, pomagają mu w tym osadzone w jego nogach zawiasy i koła zębate. Właśnie ten mechanizm pozwala na odwzorowanie wahadłowego ruchu. Co więcej, jaszczurkę robota wyposażono w czteroprzegubowy mechanizm, który umożliwia mu unoszenie się bez utraty równowagi. I jakby tego było mało, każda z nóg posiada elastyczne palce umożliwiające chwytanie i podnoszenie marsjańskiej gleby.

Więcej o: