Można w nim zanurzyć Statuę Wolności. Najgłębsze jezioro w Polsce czeka na turystów

Nie tylko Jezioro Solińskie czy Jezioro Rożnowskie ą obleganymi miejscami wypoczynkowymi. Popularne wśród turystów jest też Jezioro Czarna Hańcza, które króluje wśród najgłębszych polskich jezior. Znajduje się ono na Suwalszczyźnie i jest objęte ochroną rezerwatową Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

W Polsce mamy dużą ilość zarówno naturalnych, jak i sztucznych akwenów, co sprawia, że możemy wypocząć z daleka od przeludnionych, turystycznych kurortów albo w samym ich sercu tak, by cieszyć się towarzystwem innych wodnych entuzjastów. Jeśli chcemy spędzić czas nad wodą, wcale nie musimy od razu kierować się w stronę Bałtyku. Niesamowite wrażenia możemy zyskać, planując swój urlop nad jednym z najgłębszych polskich jezior.

Zobacz wideo Giżycko. Policja patrolowała z pomocą drona zamarznięte jeziora. Widok z góry jest niesamowity

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Suwalski Park Krajobrazowy — atrakcje. Perła regionu okrzykniętego "polskim biegunem zimna"

Portal twojapogoda.pl wspomina o tym, że zgodnie z przepisami Światowej Organizacji Meteorologicznej, biegunem zimna ogłasza się miejsce "położone na nizinach o najniższej temperaturze wieloletniej, najmroźniejszych okresach zimowych i najchłodniejszych okresach letnich". Jeżeli chodzi o Polskę, idealne wpisuje się do tego opisu niewielkie miasto, które jest stolicą Suwalszczyzny, a mianowicie Suwałki. Zwiedzanie najlepiej zaplanować na lato lub wczesną jesień. Można się wtedy wybrać do Suwalskiego Parku Krajobrazowego i spędzić przyjemnie czas nad Jeziorem Czarna Hańcza. Właśnie tu spragnieni spokoju i ciszy turyści poszukujący kontaktu z naturą poczują się jak w raju. Podczas wędrówki można napotkać na drodze różne dzikie zwierzęta.

 

Najgłębsze jezioro w Polsce. Ciekawostki o jeziorze Hańcza

To jezioro nie ma sobie równych w statystykach opisujących najgłębsze jeziora w Polsce. W zależności od szacunków głębokość tego akwenu waha się od 106 do 113 metrów. Można w nim bez problemu zanurzyć w całości Statuę Wolności, gdyż ta od podstawy do wierzchołka pochodni wynosi 46,5 metrów, a od ziemi do najwyższego punktu 92,99 metry. Jezioro Hańcza jest najgłębszym na Niżu Środkowym i stanowi jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów w Europie pod względem krajobrazu. Dostęp do jeziora nie jest ograniczony dla turystów, co oznacza, że można w nim nurkować. Jest to jezioro rynnowe ze stosunkowo ubogą roślinnością, jednak z imponującą różnorodnością gatunkową ryb. Polodowcowy krajobraz nadaje mu niesamowitą aurę. 

 
Więcej o: