Do kiedy rozliczyć PIT 2023? Warto się pospieszyć. Już wkrótce możliwe będzie rozliczenie PIT-u online

Od kiedy można rozliczyć PIT 2022? Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT? Terminy te są coraz bliżej. Warto o nich wiedzieć i nie czekać ze złożeniem deklaracji podatkowej na ostatnią chwilę. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy zwrot podatku. Czym jest e-PIT i profil zaufany? Wyjaśniamy.

Złożenie odpowiedniego zeznania podatkowego obowiązuje każdego, kto w minionym roku podatkowym uzyskał przychód. Co ważne, od tego roku, termin końcowy składnia deklaracji został ujednolicony dla wszystkich podstawowych form opodatkowania. Pracownicy muszą również wcześniej wysłać swoim pracownikom PIT-11.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozliczenie PIT 2022. Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, PIT-11 musi być wystawiony przez każdą osobę, która zatrudnia osoby fizyczne lub wypłaca im wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw obowiązkowych. Termin na wysłanie dokumentów do urzędu skarbowego minął 31 stycznia 2023. Wciąż jednak jest jeszcze czas na wysłanie PIT-11 do pracowników. Każdy pracownik powinien otrzymać od pracodawcy PIT-11 w terminie do 28 lutego 2023.

Od kiedy rozliczenie PIT online? Dlaczego warto rozważyć rozliczenie PIT gov.pl?

PIT-11 jest niezbędny do złożenia zeznania podatkowe. Mimo że pracodawców obowiązuje termin do końca lutego, usługa Twój e-PIT będzie dostępna już od 15 lutego 2023, czyli w tym tygodniu. Warto skorzystać z tego rozwiązania, gdy tylko będzie to możliwe, gdyż dzięki temu znacznie szybciej uzyskamy ewentualny zwrot podatku. Jak podaje strona podatki.gov.pl, zwrot nadpłaty podatku w przypadku elektronicznego rozliczenia następuje w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania. Przy rozliczeniu w formie dokumentu papierowego termin ten wydłuża się do 3 miesięcy.

Jak i do kiedy rozliczyć PIT 2023? Czy profil zaufany PIT jest niezbędny w usłudze Twój PIT?

Czas na rozliczenie PIT-u za 2022 mamy do 2 maja 2023. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie online, należy zalogować się na stronie Twój e-Pit, przy czym możemy zrobić to na 3 sposoby:

  • przez login.gov.pl - wykorzystując profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną;
  • przez aplikację mObywatel;
  • poprzez wykorzystanie danych autoryzujących, czyli PESEL lub NIP i kwoty przychodu.

Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza profil zaufany, który umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych online. Poradnik zakładania profilu zaufanego dostępny jest na dedykowanej stronie rządowej.

Więcej o: