Jak wyglądała pierwsza mysz komputerowa? Materiał, z którego ją wykonano na pewno cię zaskoczy

Mysz komputerowa to aktualnie niezbędne akcesorium do komputera. Choć często zastępuje ją "touchpad", to jednak wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie już codzienności bez tego sprzętu. Czy wiesz jednak, z czego była wykonana pierwsza mysz komputerowa? Dowiedz się, jak ona wyglądała.

Mysz komputerowa to aktualnie niezbędny sprzęt. Komputery stały się codziennością, tak samo, jak akcesoria potrzebne do ich obsługi. Czy wiesz jednak, jak wyglądała jedna z pierwszych myszy na świecie? Była wykonana z drewna!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ceny sprzętu elektronicznego wzrosły. Winna wyłącznie pandemia? [OKO NA ŚWIAT]

Historia myszy komputerowej. Kiedy powstała pierwsza mysz komputerowa?

Historia uznaje za wynalazcę myszy komputerowej Douglasa Engelbarta. Jednak swoje początki sprzęt miał w wojsku. Pierwsze urządzenie miało służyć do ułatwienia wprowadzania danych potrzebnych do przewidywania pozycji statków powietrznych i było wymyślone przez Ralpha Benjamina. Między innymi na jego projekcie w późniejszych latach oparł się Douglas Engelbart. W 1970 roku jego pomysł został opatentowany. 

 

Jak wyglądała pierwsza mysz komputerowa? Była wykonana z drewna!

Choć może wydawać się to dziwne, to projekt Douglasa Engelbarta opierał się na wykorzystaniu drewnianej konstrukcji. Był to prostopadłościan, wyposażony w metalowe koła. Co ciekawe, zespół Engelbarta nie nazywał wskaźnika myszy "kursorem" a "pluskwą". Nie przypominał on także z wyglądu tego, co jest znane obecnie. Kursor nie był pochylony, tylko był skierowany ku górze. Dopiero parę lat później przekręcono go lekko w lewą stronę. 

 

Ewolucja myszki komputerowej. Myszy kulkowe pamięta wiele osób

Od momentu wynalezienia pierwszej myszy, ciągle starano się udoskonalić projekt. Wielkie firmy z biegiem lat proponowały kolejne pomysły. Najbardziej znane są poniższe egzemplarze: 

  • Myszy kulkowe: Dziś rzadko można już spotkać mysz komputerową tego typu. Wiele osób pamięta jednak do dziś zabawę kulką widoczną od spodu urządzenia, 
  • Myszy optyczne: Wymyślono je w 1980 roku. Jednakże cena za egzemplarz wynosiła aż 100 dolarów, dlatego niewiele osób mogło sobie na nią pozwolić. Jednak z biegiem lat, kiedy ich cena spadła, stały się sporą konkurencją dla myszy kulkowych, 
  • Myszy laserowe: W 2004 roku zaprezentowano mysz laserową. Model jest bardziej precyzyjny niż poprzednicy i w obecnych czasach coraz częściej się go używa.
Więcej o: