Kiedy najlepiej sadzić ogórki gruntowe? Jeśli chcesz zebrać piękne zielone plony pilnuj tych terminów

Twoja grządka będzie w tym roku gościć u siebie ogórki? Chcesz, żeby twój plon był obfity, a ogórki smaczne, zdrowe i idealne do przetworów? Nic prostszego, wystarczy wiedzieć, jak i kiedy siać ogórki, by latem mieć dorodne warzywa. Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Zaraz po pomidorach, ogórki są najczęściej uprawianymi warzywami. Pochodzące z rodziny dyniowatych ogórki są roślinami jednorocznymi ze szczególnym zamiłowaniem do ciepła, co trzeba wziąć pod uwagę, jeśli planujemy ich uprawę. Kiedy sadzić i jak uprawiać ogórki?

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Trzymaj się tych terminów

Dwa czynniki wpływają na, to kiedy będzie odpowiedni termin sadzenia ogórków gruntowych. Są nimi sposób sadzenia i warunki pogodowe. Jeśli chcemy przeprowadzić jak najwcześniejszy zbiór, warto rozważyć uprawę ogórków z rozsady. Może to przyspieszyć terminy zbiorów nawet o 3 tygodnie! Wysiew ogórków na rozsadę przypada na końcówkę kwietnia. Jeśli jednak nie spieszy się nam zbytnio ze zbiorami, możemy wysiać ogórki bezpośrednio do gruntu. Jednak w tym przypadku możemy zrobić to dopiero w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.

Jak sadzić ogórki z rozsady? Najważniejsze zasady

Jeśli zdecydujemy się przygotować rozsadę ogórków gruntowych, nasiona najlepiej będzie wysiać do małych pojemników. Najlepiej sprawdzi się żyzna gleba. Doniczki muszą być umieszczone w jasnym i ciepłym miejscu, a podłoże powinno być wilgotne. Do gruntu możemy je przesadzić, gdy u sadzonek pojawi się drugi liść, a temperatura na zewnątrz będzie wynosić powyżej 12 stopni Celsjusza. Najlepiej będzie je wsadzić do gruntu w drugiej połowie maja. Sadzenie powinno następować poprzez hartowanie sadzonek, czyli stopniowe wystawianie sadzonek na zewnątrz i przyzwyczajanie ich do niższych temperatur.

Siew bezpośrednio do gruntu. Dłuższe oczekiwanie na plony

Jeśli chcemy wysiać ogórki od razu do gruntu, musimy wykopać dołki o głębokości do dwóch centymetrów i umieszczamy w nich po 2-3 nasiona. Należy również pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy sadzonkami. Między każdym dołkiem powinny one wynosić od 10 do 15 centymetrów a między każdym rzędem od 80 do 120 centymetrów. Po siewie można nakryć nasiona, tak by zapewnić im odpowiednią temperaturę kiełkowanie. Kiedy wszystkie zakiełkują, najsłabszą siewkę należy usunąć. 

Więcej o: