Najwyższa piramida w Polsce skrywała tajemnicę. Archeolodzy odkryli co stało się tam przed laty

Wieża o kształcie piramidy we wsi Krynica skrywała przez wiele lat pewien sekret. Miała pełnić funkcję mauzoleum dla rodu arianina Pawła Orzechowskiego. Obecnie na jej terenie prowadzone są badania archeologiczne. Odkryto tam ciekawe sekrety. Koniecznie dowiedz się więcej.

W Polsce można znaleźć wiele ciekawych zabytków i miejsc. Jednym z nich jest zdecydowanie wieża w Krynicy. Niedawno zostały tam przeprowadzone badania archeologiczne, które ujawniły ciekawe sekrety, które skrywał budynek. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Najwyższa budowla piramidalna w Polsce skrywała tajemnicę. To najwyższa tego typu budowla w kraju

Wieża jest najwyższą budowlą piramidalną w Polsce. Co więcej, podobnych obiektów nie ma zbyt wiele w Europie. Wybudowano ją na polecenie arianina Pawła Orzechowskiego, podkomorzego chełmskiego i właściciela zamku w pobliskim Krupem. Niedawno zakończył się pierwszy etap prac rewitalizacyjnych. 

Grobisko ariańskie skrywało sekrety. Krypta była głębsza niż zakładano

Archeolodzy, którzy przeprowadzali prace rewitalizacyjne, odkryli, że krypta wieży jest głębsza, niż pierwotnie zakładano. Okazało się, że sięga ona od gruntu aż do 2,8 metra. Pierwotnie myślano, że wartość nie przekroczy półtora metra. Jednak to nie jedyna ciekawostka, którą odkryto. W krypcie nie ma również podobno żadnych szczątków. 

Według naukowych źródeł w krypcie nie powinno być szczątków. Prace mają ustalić, czy to prawda

Archeolodzy odkryli, że w krypcie nie ma szczątków. W XVIII wieku miały zostać wyrzucone. Naukowcy mają nadzieję, że w trakcie prac uda się potwierdzić tę tezę. W wieży odnaleziono także fragmenty ceramiki oraz elementy krzemienne z epoki brązu. Prace będą wznowione na przełomie września i października. Wtedy też najpewniej archeolodzy zdobędą jeszcze więcej ciekawych informacji.

Więcej o: