Wyspa płaczących krwią smoczych drzew. Tajemnicze miejsce na krańcu świata z niespotykaną roślinnością

Sokotra - wyspa, która miliony lat temu oderwała się od kontynentu, co sprawiło, że można tu zobaczyć rośliny niewystępujące nigdzie indziej na świecie. Dziewicze plaże i drzewa, jakich jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Rajskie miejsce, które znajduje się z daleka od wszystkiego co znane.

Niewiele osób słyszało o istnieniu Sokotry, ponieważ wyspa dopiero niedawno była zamknięta dla turystów. Położona na Oceanie Indyjskim wyspa należąca do Jemenu, jest prawdziwą gratką turystyczną. To miejsce pozwoli się przenieść do innego wymiaru. Jest też idealnym wyborem dla osób, które wolą swoje wakacje spędzać aktywnie. Od kilku lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie leży Sokotra? Rajska wyspa 

Archipelag Sokotra leży na północno-zachodnim Oceanie Indyjskim, w pobliżu Zatoki Adeńskiej. Ma długość 250 km i składa się z czterech wysp i dwóch skalistych wysepek. Temperatury są tam bardzo wysoki, a pogoda nieprzewidywalna. Uważać trzeba na skorpiony i wszystkożerne kozy, które przechadzają się po wyspie. Można dotrzeć na nią samolotem z Abu Dhabi. Nie jest to popularne miejsce urlopowe dla standardowego turysty. Sokotra jednak dzięki mało rozwiniętej infrastrukturze turystycznej wciąż jest dzika i tętniąca życiem.

 

Mało znana roślinność. Smocze drzewa

Rajska wyspa pokryta jest ogromnymi wydmami piaskowymi, a jej centralnym punktem są niesamowite drzewa, których żywica do złudzenia przypomina krew. Dracaena cinnabari wyglądają jak parasol albo ogromny grzyb, po ściągnięciu kory z ich pnia sączy się sok, który mieszkańcy wykorzystywali do celów medycznych. Wyspa porośnięta jest ponad 700 gatunkami roślin, z których 1/3 to endemity, czyli takie, które nie występują nigdzie indziej.

 

Czy na Sokotrze jest bezpiecznie? Należy uważać

W Jemenie od lat trwa wojna. Sama wyspa nie jest jednak miejscem działań wojennych. Wielu mieszkańców Jemenu z kontynentu szukało właśnie na tej wyspie schronienia przed szalejącą wojną, ponieważ ona sama nigdy nie była w stanie wojny. Miejscowi byli dla nich niezwykle gościnni i przyjmowali ich z otwartymi rękami. Portal gov.pl jednak mówi:

W związku z trwającym konfliktem zbrojnym i destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Jemenu, w tym na wyspę Sokotra.
Więcej o: