Co posadzić pod starymi świerkami? Wybierz te gatunki, a nie pożałujesz. To dla nich idealne warunki

Jeśli masz w ogrodzie miejsce pod świerkami i nie wiesz, jakie rośliny będą do tego odpowiednie - przychodzimy z pomocą. Warunki w glebie pod takim drzewem mogą być idealne dla poszczególnych gatunków roślin. W ten sposób twój ogród stanie się jeszcze piękniejszy.

Pod koronami drzew, szczególnie świerków panuje raczej leśny klimat, czyli dużo cienia i kwaśna gleba. W lasach często ziemia jest wyjałowiona i nie rośnie tam zbyt wiele roślin, które mogłyby się nadawać do uprawy w miejskich klimatach. Ciężko jest więc znaleźć odpowiednie rośliny, które można tam posadzić. Na szczęście wiemy, które z nich będą się dobrze czuć w ogrodzie.

Zobacz wideo Świerki w walce z ociepleniem klimatu

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co sadzić pod świerkami? Sprawdź, jakie panują tam warunki

W zależności od rozstawienia roślin mogą tam panować różne warunki pod kątem światła. W okolicach świerków często spotykane jest całkowite zacienienie, ale nie musi. Gęste gałęzie świerków mogą znacznie ograniczać dostęp do światła, jednak drzewa posadzone w grupie mogą dawać cień nawet cały dzień. Roślina, na którą pada słońce od strony południowej, będzie mieć całodzienny dostęp do światła. Jeśli roślina jest usytuowana od strony północnej, wtedy należy wybrać rośliny cieniolubne. Kolejną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest gleba - iglaki zrzucają swoje igły i w momencie rozkładu zakwaszają glebę. Dlatego rośliny należy również dobrać pod tym kątem. 

Jakie rośliny pod świerk i jakie mają wymagania?

Może się wydawać, że nie ma roślin, które można posadzić pod świerkiem ze względu na to, jakie panują tam warunki. Jednak nie wszystko stracone. Są rośliny, którym będzie tam dobrze, pod warunkiem odpowiedniego podłoża. 

  • Bluszcz pospolity i barwinki białobrzuche - rośliny, które będą wdzięczne za posadzenie w cieniu i które wręcz nie powinny być wystawiane na mocne słońce. 
  • Turzyca morrowa i turzyca ptasie łapki - cienio i zimnolubne.
  • Kopytnik - pod warunkiem że mimo cienia uprawa będzie wilgotna i zwięzła. 
  • Konwalie - jednak należy pamiętać, iż ich sezon trwa dość krótko. 
  • Jasnota - praktycznie każda odmiana dobrze czuje się w cieniu.

Dobrym rozwiązaniem pod świerk będą również wszelkiego rodzaju byliny, np. funkia, która pięknie się prezentuje.

Więcej o: