Ponad 1300 złotych bez składania wniosku! Ta grupa ma szansę na bezwarunkowy dochód podstawowy

Bezwarunkowy dochód podstawowy to rozwiązanie, które miałoby ograniczyć biedę i zapewnić środki niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Czy program ma szanse na to, aby zrealizować go w Polsce? Planowane jest przeprowadzenie badań pilotażowych. Dla kogo?

Temat bezwarunkowego dochodu podstawowego jest dyskutowany od wielu lat zarówno w Polsce, jak i na świecie. Świadczenie to miałoby nie tylko zagwarantować minimum niezbędne do przeżycia, ale też zachęcić do podjęcia pracy zarobkowej. Dla wielu osób mogłoby to być łatwiejsze dzięki posiadaniu minimalnego bezpieczeństwa socjalnego.

Zobacz wideo Bezwarunkowy dochód podstawowy. Hasło, które pomoże wygrać wybory?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bezwarunkowy dochód podstawowy 2023. Założenia badań pilotażowych w Polsce

Promocją idei bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce zajmuje się Polska Sieć Dochodu Podstawowego. O założeniach planowanych badań pilotażowych mówił w rozmowie z TVN24 Biznes dr Maciej Szlinder, prezes organizacji. Wstępnie ustalona wysokość świadczenia w pilotażu to 1300 zł miesięcznie, a świadczenie miałoby być wypłacane przez 2 lata. Uczestnicy będą też badani przed rozpoczęciem wypłat, w trakcie, bezpośrednio po ich zakończeniu oraz w ciągu kilku następnych miesięcy. Ma to ukazać wpływ świadczenia na takie czynniki jak podejmowana aktywność zawodowa, społeczna, edukacja, konsumpcja czy aspekty psychologiczne.

Władimir Putin Bloomberg: Rosja przekazuje tony uranu do Chin. 371. dzień wojny w Ukrainie

Komu przysługuje dochód bezwarunkowy? Badania pilotażowe obejmą wybrane gminy

Badania pilotażowe bezwarunkowego dochodu podstawowego zostały wpisane do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Obejmuje ona 10 gmin położonych przy północnej granicy Polski. Według oficjalnych zapisów pilotaż miałby się odbyć w latach 2023-2025. Konkretne daty nie są jednak jeszcze znane.

Te osoby wkrótce dostaną wyższe świadczenia co miesiąc. Nowe zmiany zwalniają je z dodatkowych opłat Te osoby dostaną wyższe świadczenia. Są zwolnione z dodatkowych opłat

Kiedy bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce? Istotna kwestia finansowania

Powodem opóźnień w realizacji badań pilotażowych jest brak finansowania programu, o czym również mówił Szlinder w przytoczonej powyżej rozmowie. Z tego względu trudno przypuszczać, kiedy możliwe byłoby wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego w całej Polsce. Niewykluczone też, że w pierwszej kolejności program zostanie wprowadzony w najbiedniejszych regionach, a dopiero później w skali ogólnokrajowej. Dużo zależy od przebiegu pilotażu oraz wniosków z niego wyciągniętych.

Więcej o: