Jak wyczyścić piekarnik? Wymieszaj pół na pół i spryskaj. Genialny trik usunie przypalenia i tłuszcz

Czyszczenie piekarnika może być prawdziwą zmorą w każdym domu. Kojarzy się z szorowaniem, które niejednokrotnie trzeba powtarzać kilka razy w miesiącu. Jak doczyścić zabrudzenia z tłuszczu i jak pozbyć się przypaleń z piekarnika? Znamy szybki i skuteczny trik.

Piekarnik to urządzenie, które bardzo ciężko doczyścić, a w dodatku zabiera to mnóstwo czasu. W przypadku kiedy mamy do czynienia z mocnymi przypaleniami, może wymagać to użycia bardzo drogich środków chemicznych. Na szczęście istnieją triki, które pomogą w rozpuszczeniu tłuszczu i przypaleń. Użyj produktów, które nie tylko są tanie, ale masz je również w swoim domu. 

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak czyścić piekarnik? Zapamiętaj te rady, zanim rozpoczniesz

Zanim zabierzesz się za czyszczenie piekarnika, warto pamiętać o tych zasadach.

  • Nigdy nie czyść gorącego piekarnika - nie tylko możesz się poparzyć, ale i chemia, której do tego będziesz używać może zacząć wydzielać niebezpieczne substancje dla Twojego zdrowia. 
  • Chroń swoje dłonie - załóż rękawiczki ochronne do czyszczenia piekarnika, które ochronią Twoje dłonie, przed działaniem środków chemicznych. 
  • Wyjmij ruszty i blachy - ruszty i blachy najlepiej jest czyścić oddzielnie, dlatego też dobrze przed rozpoczęciem czyszczenia wyciągnąć je z piekarnika.
  • Dbaj o regularność - by ułatwić sobie czyszczenie, warto regularnie czyścić piekarnik, by uniknąć ciężkich zabrudzeń. 

Jak czyścić piekarnik w środku? Ten trik jest tani i ekologiczny.

Po każdorazowym użyciu piekarnika dobrze jest przetrzeć go gotowym roztworem z octem. Najwygodniej będzie do plastikowej butelki z atomizerem wlać ocet z wodą w proporcjach 50:50, następnie spryskać wnętrze piekarnika, odczekać kilka minut, a następnie zmyć to wilgotną ściereczką. 

Jak doczyścić mocne zabrudzenia z tłuszczu i spalenizny?

Do naczynia żaroodpornego możesz wrzucić kostkę do zmywarki, wlać wodę i wstawić do rozgrzanego do 100° piekarnika na ok. 2 godziny. Po wystygnięciu piekarnika wystarczy wyczyścić wnętrze mokrą ścierką. 

Jeśli piekarnik nadal będzie mieć mocne przypalenia, można zrobić papkę z octu, sody oczyszczonej i soli. Taką papką wystarczy nałożyć na ciężkie zabrudzenia, odczekać ok. 15-20 minut, po upływie tego czasu brud powinien zacząć ustępować. Na sam koniec wystarczy zmyć to wilgotną ściereczką, jeśli resztka przypaleń nie ustępuje, dodatkowo można spryskać to octem. 

Więcej o: