Rekordowe mandaty za telefon podczas jazdy. Smartfon przy uchu to szybki sposób na utratę prawa jazdy

Mandaty za korzystanie z telefonu podczas jazdy nigdy nie były tak surowe. Kierowcy i kierowczynie, którzy nie przestrzegają przepisów, nie tylko słono zapłacą, ale też otrzymają punkty karne. Jak wysoki mandat może nas czekać za telefon trzymany w dłoni albo przy uchu? Wyjaśniamy!

Nie jest rzeczą niecodzienną widok kierowcy trzymającego przy uchu telefon lub przeglądającego zawartość smartfona. Choć wszyscy zdają sobie sprawę, że może to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji i jest prawnie zabronione, wciąż są osoby, które na to nie zważają i korzystają ze smartfona w trakcie jazdy. Może to skutkować nie tylko mandatem, ale również spowodowaniem wypadku.

Zobacz wideo Patrzyła w telefon i weszła pod jadący tramwaj... cudem przeżyła

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Taryfikator mandatów 2023. Z rozmowy przez telefon słono zapłacisz

Nowy taryfikator mandatów wprowadzony w ubiegłym roku, chcąc się zatroszczyć o nasze bezpieczeństwo, zaostrzył przepisy w zakresie korzystania z telefonu. Teraz za nieprzepisową rozmowę telefoniczną zamiast 200 złotych otrzymamy 500 złotych mandatu karnego. Oprócz kwoty wzrosła również liczba punktów karnych, które możemy otrzymać. Teraz wynosi, aż 12 punktów, do których wyzerowania będziemy musieli poczekać, aż dwa lata. Jeśli więc mamy na koncie dwa takie wykroczenia możemy utracić prawo jazdy. Warto o tym pamiętać, zanim chwycimy za telefon. 

Mandat za telefon na przejściu dla pieszych. Tego trzeba pilnować

Przepisy Prawa o ruchu drogowym, mówią, że zabrania się korzystania z telefonu oraz innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia i wchodzenia na przejście dla pieszych, w sposób, który może prowadzić do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na torowisku, jezdni i przejściu dla pieszych. Niestety wciąż sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego przepisu lub po prostu go ignoruje. Mandat za nieprzepisowe korzystanie z urządzeń elektronicznych wynosi dla pieszych 300 złotych.

Uchwyt na telefon. Ten i inne sposoby na uniknięcie mandatu

Są sytuacje, w których nie sposób rozstać się z telefonem nawet podczas jazdy, na przykład oczekując na ważny telefon. Dobrym sposobem są rozwiązania, które powstały z myślą właśnie o takich sytuacjach. Na przykład zestaw głośnomówiący, dzięki któremu mamy dwie ręce wolne i możemy sprawnie reagować na sytuacje na drodze. Jeśli wykorzystujemy telefon do puszczania muzyki lub ustawiamy w nim nawigację, możemy wykorzystać do tego uchwyt na telefon, by był w widocznym miejscu i jednocześnie nie przeszkadzał podczas jazdy.

Więcej o: