Oleander pięknie kwitnie od maja do października. Jednak roślina wymaga odpowiedniego przezimowania, by mogła przeżyć cały rok i cieszyła oko na wiosnę. Zimowanie rośliny jest kluczowe, jednak równie ważne jest hartowanie rośliny po zimowaniu, by nie narazić jej na przemarznięcie.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Okres spoczynku rośliny trwa w okresie od października do lutego/połowy marca. W tym czasie należy zapewnić jej optymalne warunki, jeśli chcesz, by roślina przetrwała do kolejnego sezonu. Schowanie oleandra do pokoju dziennego nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ po jakimś czasie roślina zacznie brązowieć i gubić liście. Dodatkowo będzie to skutkowało opóźnionym kwitnieniem w nowym sezonie, a listki będą brzydko poskręcane. Dlatego należy pamiętać, że oleander zimą musi być przechowywany w miejscu, gdzie temperatura będzie wahać się od 5 do 8°C. Dodatkowo musi być tam widno i musi być zabezpieczona przed przeciągami. W okresie zimowego spoczynku ogranicz podlewanie do minimum, ale pamiętaj, by nie dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej.
Okres zimowania rośliny kończy się na przełomie lutego i marca. Nie wystawiaj rośliny od razu na zewnątrz. Poczekaj, aż ustąpią przymrozki. W cieplejsze dni wystawiaj roślinę na zewnątrz na kilka godzin. Wieczorem możesz wstawić już roślinę do cieplejszego pomieszczenia. Po okresie zimowania należy zacząć z powrotem podlewać oleander bardziej regularnie. Na początku wiosny, można spokojnie zacząć nawozić roślinę, by pobudzić ją do szybszego wzrostu i kwitnienia. Nawozimy roślinę do września, a w okresie letnim należy obficie podlewać.