Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie ZUS-u, subkonto zostanie założone dla wszystkich osób urodzonych po 1968. W przypadku osób urodzonych przed 1969 subkonto dotyczy wyłącznie ubezpieczonych należących do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Przynależność do OFE będzie miała także kluczowe znaczenie w sytuacji podziału i wypłaty środków po śmierci ubezpieczonego.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na subkoncie ZUS gromadzone są informacje dotyczące:
Środki zgromadzone na subkoncie mogą być dzielone w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa, umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej, śmierci osoby, do której subkonto jest przypisane.
Jak wyjaśnia ZUS, każda osoba posiadająca subkonto może wskazać osoby uprawnione do zapisanych na nim środków w przypadku jej śmierci, a decyzję tę można zmienić w dowolnym momencie. Osoby, które nie przynależą do OFE, powinny złożyć w ZUS-ie oświadczenie o stosunkach majątkowych między nimi a ich współmałżonkiem oraz wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po ich śmierci. Jeśli nie wskażemy takiej osoby, zgromadzone przez nas środki trafią do masy spadkowej. Co ważne, aby uzyskać wypłatę z subkonta ZUS, uprawnieni muszą złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek.
W przypadku osób, które jednocześnie posiadają subkonto ZUS i są członkami OFE, wskazanie osób uprawnionych do środków zapisanych na rachunku w OFE i subkoncie w ZUS powinno być złożone w OFE. Osoby uprawnione złożą później wniosek o wypłatę należnych środków również w OFE.