Ulgi i zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Większość osób o nich nie wie! Mogą tu zaoszczędzić krocie

Legitymacja emeryta-rencisty to dokument, który upoważnia nie tylko do świadczenia wypłacanego przez ZUS. W wielu miejscach jego okazanie wiąże się z uzyskaniem korzystnych zniżek lub nawet całkowitym zwolnieniem z opłat, więc warto się z tym tematem dobrze zapoznać. Oto najpopularniejsze z nich.

Choć emerytury w Polsce nie są wysokie, seniorzy mogą liczyć na pewne formy dodatkowego wsparcia finansowego. Zaliczymy tu oczywiście dodatki do emerytury w postaci 13. i 14. emerytury, ale nie tylko. Legitymacja wydawana przez ZUS każdemu świadczeniobiorcy upoważnia również do zniżek i ulg. Część z nich ma charakter ogólnopolski, ale są tu też pozycje obejmujące poszczególne miasta.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulgi i zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Tańsze podróżowanie dla seniorów

Emeryci po 60. roku życia są upoważnienia do tańszych podróży różnym środkami transportu. Jak dowiadujemy się na stronie PKP, emeryci i renciści mogą skorzystać z ustawowej ulgi 37% na 2 przejazdy w roku w drugiej klasie pociągami osobowymi, ekspresowymi i pośpiesznym. PKP Intercity oferuje również ulgę "Bilet dla seniora" dla wszystkich, którzy ukończyli 60 lat. W tym przypadku pasażerowie mogą liczyć na 30% zniżki. Co więcej, niektóre linie lotnicze oferują także tańsze loty dla seniorów, choć tutaj oferta jest bardziej zróżnicowana w zależności od wybranego przewoźnika.

Indywidualnie należy także dowiadywać się o zniżki na przejazdy komunikacją miejską. W większości przypadków emerytom przysługuje ulga 50% na bilety, choć dokładne przepisy mogą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. Przykładowo, w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach legitymacja emeryta upoważnia do przejazdów tańszych o 50%, przy czym osoby, które ukończyły 70 lat, mogą korzystać z komunikacji miejskiej całkowicie za darmo. We Wrocławiu natomiast za darmo podróżować mogą osoby już od 65. roku życia.

Tańsze usługi dla emerytów. Za skorzystanie z tych usług seniorzy zapłacą mniej

W wielu przypadkach seniorzy mogą płacić mniej za korzystanie z usług rozrywkowych. Teatry, kina, muzea i galerie sztuki często oferują zniżki, które zazwyczaj wynoszą około 30-50%. Z podobnymi ulgami można się spotkać w ogrodach botanicznych czy zoologicznych, a udział w wydarzeniach sportowych dla emerytów może być nawet darmowy. Warto w tej kwestii sprawdzać interesujące nas punkty indywidualnie, gdyż zniżki mogą obowiązywać w wybranych okresach bądź w wybranych dniach lub godzinach.

Więcej o: