Powstał projekt nowego świadczenia. Ta grupa osób może zyskać ponad 3000 złotych. Jest jeden warunek

Od 2024 roku osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mogą dostać nowe świadczenie wspierające. Projekt ustawy trafił już pod obrady Rady Ministrów. To odpowiedź na trwające od dłuższego czasu protesty.

Świadczenie wspierające ma pomóc najciężej poszkodowanym osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom. Nowe wsparcie będzie nawet dwa razy większe niż obecna renta socjalna. Największą obawą była kwestia pobierania kilku świadczeń jednocześnie. Do tej pory nie można było pobierać jednocześnie zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku, a dodatkowo opiekunowie musieli zrezygnować z pracy zarobkowej. Na jakich warunkach wejdzie w życie świadczenie wspierające?

Zobacz wideo Osoby niepełnosprawne protestowały w Warszawie

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile będzie wynosić świadczenie wspierające? Opublikowano zasady

22 marca na stronie gov.pl opublikowano założenia projektu ustawy. Zgodnie z nimi świadczenie wspierające będzie wprowadzane w trzech etapach:

  1. 1 stycznia 2024 - świadczenie otrzymają osoby z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia. Jego wysokości będzie wynosić 200% renty socjalnej.
  2. 1 stycznia 2025 - świadczenie trafi do osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i wyniesie 100% renty socjalnej.
  3. 1 stycznia 2026 - świadczenie otrzymają osoby z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia. Będzie ono wynosić 50% renty socjalnej.

Renta socjalna aktualnie wynosi 1588,44 zł, co oznacza, że świadczenie wspierające przyznawane w pierwszym etapie wynosiłoby 3176,88 zł.

Czy trzeba zrezygnować z pracy, żeby otrzymać świadczenie? Opiekunowie mogą odetchnąć

Do tej pory opiekunowie, którzy pobierali świadczenie pielęgnacyjne, musieli zrezygnować z pracy zarobkowej. Ten zapis budził wiele kontrowersji i powodował liczne protesty, jednak wkrótce może zostać zmieniony. Jeśli osoba z niepełnosprawnością nie zdecyduje się na pobieranie świadczenia wspierającego, to opiekun otrzyma nieco zmienione świadczenie pielęgnacyjne, jednocześnie nie rezygnując z pracy. Jest jednak warunek. Wysokość dochodów z pracy nie może przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia. Jest to kwota do 20 tys. zł rocznie.

Więcej o: