Wsyp do miski i zalej ciepłą wodą. Skarpetki piorunem odzyskają biel

Pranie skarpetek to nierzadko prawdziwe wyzwanie - szczególnie jeśli po domu nie chodzimy w kapciach. Zanieczyszczenia z podłogi to jednak niejedyny problem, który sprawia, że kiedyś śnieżnobiałe, po czasie stają się szare. Jak doprać skarpetki? Wystarczy zajrzeć do kuchennej szafki.

Choć już od jakiegoś czasu szał robią kolorowe, wzorzyste i przyciągające wzrok pary, śnieżnobiałe skarpetki wciąż są obowiązkowym elementem garderoby. Problem w tym, że są też jednym z najtrudniejszych do doprania elementów. Plamy na piętach i podbiciu czy utrata blasku to najczęstsze problemy. Jak im zapobiec? Oto kilka tanich i banalnie prostych sposobów.

Więcej sprawdzonych porad domowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak doprać skarpetki? Wystarczy łyżka, by odzyskały dawny blask

Białe i jasne skarpetki szybko się brudzą, ale zdecydowanie trudniej jest je doprać. Plamy czy odbarwienia to też często efekt niewłaściwego prania. Biała skarpeta zaplątana w ciemnym czy kolorowym praniu to częsty problem. Czy można temu zapobiec? Wystarczy, że zajrzysz do kuchennej szafki. Do rozjaśnienia skarpetek będziesz potrzebować niezawodnej sody oczyszczonej. To produkt obowiązkowy nie tylko w codziennych porządkach. Jak doprać białe skarpetki?

  1. Łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj z odrobiną wody.
  2. Brudne skarpetki zmocz ciepłą wodą. Odciśnij jej nadmiar.
  3. Nałóż pastę z sody na plamy i delikatnie wetrzyj.
  4. Odczekaj kilka minut. W międzyczasie wlej do miski ciepłą wodę.
  5. Wrzuć skarpetki i zostaw do namoczenia na ok. 2 godziny.

Po wszystkim wrzuć skarpetki do pralki i wypierz jak zwykle. Białe skarpetki warto po wszystkim wysuszyć na słońcu.

Jak wybielić ubrania i skarpetki? Pomoże nie tylko popularna przyprawa

Soda to niejedyny sposób na przywrócenie bieli brudnym skarpetkom, poszarzałym T-shirtom czy poplamionej kuchennej ścierce. Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć? Zapomnij o wybielaczach i silnych detergentach.

  • Sól - przyprawa ta ma właściwości wybielające. Sprawdzi się nie tylko podczas prania skarpetek, lecz także firanek czy białych obrusów. Wystarczą dwie łyżki i miska z ciepłą wodą, w której przez 30 minut należy namaczać brudne rzeczy.
  • Ocet - nie dość, że pomoże pozbyć się zabrudzeń, to zmiękczy włókna i zwalczy bakterie odpowiedzialne m.in. za nieprzyjemny zapach. Jeśli obawiasz się nieprzyjemnej woni octu, skarpetki namocz w 500 ml ciepłej wody z dodatkiem szklanki octu. Po 30 minutach wrzuć do pralki z detergentem. Zapach zniknie tak jak plamy.
  • Aspiryna - popularny lek ma też inne zastosowania. Świetnie upora się z plamami i przywróci biel poszarzałej odzieży. Pokrusz 6 tabletek i wymieszaj z wodą. Namaczaj ubrania w miksturze przez ok. 30 minut. Przebarwienia znikną.
Więcej o: