Kiedy przycinać lawendę? Chwyć za sekator w tym terminie, a latem zachwyci cię powódź kwiatów

Kiedy przycinać lawendę? Jeśli zadbasz o kwiaty w odpowiednim terminie, nie tylko przetrwają zimę, ale i pięknie odrosną w przyszłym sezonie. Nie zwlekaj z pielęgnacją rośliny. Najlepszy termin na skrócenie jej pędów jest tuż za rogiem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Aby odpowiednio przygotować lawendę przed zimą, trzeba poświęcić chwilę na zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z najważniejszych jest przycinanie rośliny. Kiedy to zrobić, żeby bujnie odrosły na wiosnę? Poznaj najlepsze terminy.

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Kiedy przycinać lawendę? Najlepszy termin na skrócenie rośliny

Przycinanie lawendy to podstawowy zabieg, o którym należy pamiętać co roku. Jeśli zbyt późno chwycisz za sekator, kwiat słabo zniesie zimowe warunki atmosferyczne. Kiedy najlepiej skrócić jej pędy? Zrób to wczesną jesienią, gdy na dworze panuje jeszcze ciepła aura, a ochronisz roślinę i zahartujesz ją przed przymrozkami. Z tego powodu pierwsze dni września to idealny okres na przeprowadzenie zabiegu.

Jak przycinać lawendę? Przede wszystkim skróć młode pędy. Jeśli utniesz starsze łodygi, istnieje szansa, że nie wypuszczą już nowych pąków. Pozbywaj się około 2/3 długości nowych przyrostów. Rozpoznasz je po tym, że nie będą jeszcze zdrewniałe. Pamiętaj, aby zabierać się za pielęgnacje kwiatów w ciepły i bezdeszczowy dzień. Dzięki temu wzmocnisz system korzeniowy i nie narazisz rośliny na uszkodzenia.

Przycinanie lawendy to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Poznaj najlepsze zabiegi

Oprócz przycinania warto także zająć się nawożeniem lawendy. W okresie przed przymrozkami warto dostarczyć roślinom odpowiednich składników odżywczych. Pamiętaj, aby nie stosować produktów bogatych w azot. Pierwiastek w głównej mierze wpływa na kwitnienie i przedłużenie okresu wegetacji, co wcale nie przyda się w przygotowaniach kwiatów do zimy.

Zamiast tego zdecyduj się na naturalne sposoby nawożenia lawendy. Świetnym trikiem, który pozwoli zadbać ci o roślinę, jest użycie drożdży piekarskich. Nie tylko wspomogą rozwój systemu korzeniowego, ale i ochronią kwiaty przed chorobami grzybiczymi. Wystarczy, że 10 g produktu zasypiesz cukrem i odczekasz 2 godziny. Całość zalej litrem ciepłej wody. Przed użyciem środka nie zapomnij o jego rozcieńczeniu w proporcji 1:4.

Więcej o: