Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wcześniejsza emerytura obliczona na podstawie nowych zasad przysługuje niektórym osobom. Są to przede wszystkim seniorzy urodzeni pomiędzy 31 grudnia 1948, a 1 stycznia 1969 roku. To jednak niejedyne kryterium, jakie należy spełnić. O czym należy pamiętać, aby ubiegać się o świadczenie?
Pierwszym kryterium, które należy spełnić, aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, jest odpowiedni wiek. Świadczenie mogą otrzymać osoby urodzone pomiędzy 1948, a 1969 r. Co więcej, do 31 grudnia 2008 roku musiały osiągnąć wiek emerytalny. Co więcej, należy posiadać udokumentowany zapis stanowiący o okresie składkowym i nieskładkowym (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).
Świadczenie przysługuje również osobom, które osiągnęły wymagający staż na stanowisku o szczególnym charakterze lub pracy w szczególnych warunkach. Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść seniorzy niebędący członkami OFE lub ludzie, którzy przekazali środki zebrane w ZUS-ie na poczet budżetu państwa. To jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać.
Określeniem "stażu w miejscu o szczególnych warunkach", nazywamy staż w miejscu stanowiącym znaczne zagrożenie dla zdrowia. Używa się go także w przypadku stanowisk o stopniu uciążliwości, wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej. Tyczy się to wyłącznie zawodów takich jak górnik, hutnik, czy marynarz, gdzie przez cały czas należy dbać o czy bezpieczeństwo własne, jak i swojego otoczenia w czasie pracy.
Z kolei mianem "pracy na stanowisku o szczególnym charakterze" określa się zawody z kręgu organów administracji celnej, żołnierzy zawodowych, nauczycieli, czy dziennikarzy. Dokładny wykaz znajdziesz m.in. na oficjalnej stronie ZUS-u. Aby otrzymać wcześniejszą emeryturę, trzeba udowodnić wykonywanie pracy w takich warunkach. Możesz to zrobić poprzez resortowe wykazy stosowane przez pracodawcę. Muszą się w nich znaleźć takie elementy jak:
Jeśli pracodawca nie przygotowywał należytych dokumentów, we wniosku powinny znaleźć się dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia lub ubezpieczenia, okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz okresy wykazane w formularzu. Bez nich ZUS może odrzucić wniosek o wcześniejszą emeryturę.