RCKiK apelują. Tej krwi brakuje w całej Polsce. Sprawdź, jak możesz pomóc

Krew, tak jak jej składniki, to bezcenny dar. Nie da się jej wyprodukować, a szpitale w całym kraju potrzebują każdego dnia. Regionalne centra krwiodawstwa regularnie informują o brakach w magazynach. Jakich grup krwi brakuje najbardziej? Jak zostać dawcą?

Centra krwiodawstwa każdego roku w wakacje organizują specjalne akcje zachęcające do oddawania krwi. To dlatego, że w tym okresie, gdy stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy i wzrasta liczba ofiar wypadków, najczęściej brakuje krwi. Ta potrzebna jest jednak każdego dnia i niezależnie od pory roku. Jakiej krwi brakuje we wrześniu? Aktualne stany w poszczególnych centrach krwiodawstwa można sprawdzić zarówno na ich stronach, jak i na portalu krew.info.

Zobacz wideo Test CRP - Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tej krwi brakuje, RCKiK proszą o oddawanie. Sprawdź, gdzie są największe braki

Największe braki w magazynach centrów krwiodawstwa dotyczą grup minusowych. W szczególności 0 Rh-, której stany wyczerpały się lub są prawie na wyczerpaniu już we wszystkich centrach. Spore braki dotyczą także pozostałych grup:

  • A Rh- brakuje szczególnie w Białymstoku, Gdańsku, Kaliszu, Kielcach Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Radomiu, Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze,
  • B Rh- brakuje szczególnie w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Raciborzu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze,
  • AB Rh- brakuje w Gdańsku, Kaliszu, Kielcach, Opolu, Raciborzu. Radomiu, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Krew może jednak oddać każdy, nawet jeśli nie posiada grupy, na którą jest aktualnie największe zapotrzebowanie. Gdy magazyny określonych centrów krwiodawstwa nie wykazują potrzeb w danej grupie krwi, wciąż można oddawać jej składniki jak osocze czy krwinki płytkowe.

Kto może oddać krew i jej składniki? Sprawdź, zanim pójdziesz

Kto może zostać dawcą? Krew lub jej składniki oddać może każdy, kto ma od 18 do 65 lat, jest w dobrym stanie zdrowia i waży co najmniej 50 kilogramów. W ciągu 6 miesięcy przed nie należy także:

  • mieć wykonywanych tatuaży, przekłuwanych uszu lub innych części ciała oraz akupunktury,
  • mieć wykonywanych zabiegów operacyjnych endoskopowych i innych badań diagnostycznych (gastroskopii, laparoskopii, itd.),
  • być leczonym krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Każdy dawca może oddać jednorazowo 450 ml pełnej krwi. Przed wizytą w centrum krwiodawstwa lub punkcie oddania krwi warto zjeść lekki posiłek, dzień przed wypić ok. 2 litry płynów i wyspać się, konieczne jest też zabranie ze sobą dokumentu ze zdjęciem. Jeśli źle się czujesz, masz objawy przeziębienia lub bierzesz leki, wstrzymaj się z oddaniem krwi. Suplementy diety czy środki antykoncepcyjne nie wykluczają z zostania dawcą krwi, przed poinformuj jednak o tym lekarza przeprowadzającego wywiad. Warto skorzystać z dnia wolnego przysługującego w dniu oddania krwi lub jej składników.

Więcej o: