Centra krwiodawstwa każdego roku w wakacje organizują specjalne akcje zachęcające do oddawania krwi. To dlatego, że w tym okresie, gdy stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy i wzrasta liczba ofiar wypadków, najczęściej brakuje krwi. Ta potrzebna jest jednak każdego dnia i niezależnie od pory roku. Jakiej krwi brakuje we wrześniu? Aktualne stany w poszczególnych centrach krwiodawstwa można sprawdzić zarówno na ich stronach, jak i na portalu krew.info.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Największe braki w magazynach centrów krwiodawstwa dotyczą grup minusowych. W szczególności 0 Rh-, której stany wyczerpały się lub są prawie na wyczerpaniu już we wszystkich centrach. Spore braki dotyczą także pozostałych grup:
Krew może jednak oddać każdy, nawet jeśli nie posiada grupy, na którą jest aktualnie największe zapotrzebowanie. Gdy magazyny określonych centrów krwiodawstwa nie wykazują potrzeb w danej grupie krwi, wciąż można oddawać jej składniki jak osocze czy krwinki płytkowe.
Kto może zostać dawcą? Krew lub jej składniki oddać może każdy, kto ma od 18 do 65 lat, jest w dobrym stanie zdrowia i waży co najmniej 50 kilogramów. W ciągu 6 miesięcy przed nie należy także:
Każdy dawca może oddać jednorazowo 450 ml pełnej krwi. Przed wizytą w centrum krwiodawstwa lub punkcie oddania krwi warto zjeść lekki posiłek, dzień przed wypić ok. 2 litry płynów i wyspać się, konieczne jest też zabranie ze sobą dokumentu ze zdjęciem. Jeśli źle się czujesz, masz objawy przeziębienia lub bierzesz leki, wstrzymaj się z oddaniem krwi. Suplementy diety czy środki antykoncepcyjne nie wykluczają z zostania dawcą krwi, przed poinformuj jednak o tym lekarza przeprowadzającego wywiad. Warto skorzystać z dnia wolnego przysługującego w dniu oddania krwi lub jej składników.