Najpopularniejsze hasła w 2023. Na liście jest jedno z twoich? Lepiej je zmień i to jak najszybciej

Idealne hasło powinno być dla nas łatwe do zapamiętania i jednocześnie trudne do rozszyfrowania dla hakerów. I choć wiele się mówi o bezpieczeństwie w sieci, wciąż niektórzy bagatelizują sprawę. Chcesz je zmienić? Zerknij na najpopularniejsze hasła.

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci od dawna ostrzegają, by przy dobieraniu haseł do kont kierować się należytą ostrożnością. Banalnie prosty do rozszyfrowania ciąg znaków nie stanowi bowiem żadnej przeszkody dla hakera, a skutek naszej lekkomyślności może być opłakany.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile kosztują słodycze na lotnisku? Niemało. Oto przykład z Wrocławia

Oto najpopularniejsze hasła w 2023. Lepiej z nich nie korzystaj

Wiele serwisów i aplikacji wymaga, by hasło zawierało określoną liczbę znaków, liczbę, znak specjalny. Teoretycznie za każdym razem powinniśmy tworzyć nowe hasło. To jednak oznacza, że musimy zapamiętywać nawet kilkanaście kombinacji znaków. Wiele osób z tego powodu decyduje się na stworzenie prostego hasła i, co gorsza, używa go do wszystkich stworzonych przez siebie kont. To ułatwia dostęp nie tylko właścicielowi, lecz także cyberprzestępcom. Z tego względu powinniśmy unikać nie tylko oczywistych kombinacji, jak nasze imię i nazwisko, data urodzenia, lecz także tych najpopularniejszych. Według portalu cybernews.com, w pierwszej dziesiątce w 2023 roku znalazły się:

  • 123456,
  • 123456789,
  • qwerty,
  • password,
  • 12345,
  • qwerty123,
  • 1q2w3e,
  • 12345678,
  • 111111,
  • 1234567890.

Z kolei expressvpn.com zaznacza, że w Polsce najpopularniejszym hasłem jest "zaq12wsx". Portale zajmujące się cyberbezpieczeństwem dane dotyczące frekwencji występowania pozyskują dzięki analizie wycieków. Z tego powodu lepiej unikać zarówno znajdujących się na powyższych listach haseł, jak i podobnych kombinacji.

Jak stworzyć bezpieczne hasło? Posłuchaj ekspertów

Jak stworzyć bezpieczne hasło? Przede wszystkim, powinno ono być łatwe do zapamiętania, ale nie oczywiste. Warto wybrać coś, co kojarzy nam się z jakimś ważnym wydarzeniem lub bliską osobą. Unikaj jednak imion i nazwisk.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają, aby hasła tworzyć przy użyciu trzech losowych słów. Po prostu je połączysz, na przykład 'kawatramwajryba' lub 'ścianacienkikoszula'.

- czytamy na portalu gov.pl. Tak wybrane słowa warto uzupełnić ciągiem cyfr, rozdzielić znakami specjalnymi lub dodać duże litery. Hasła nie zapisuj na kartce przyklejonej do ekranu, w notatniku na komputerze ani w telefonie. Lepszym pomysłem będzie menedżer haseł.

Więcej o: