Wybory do parlamentu odbędą się 15 października 2023 roku. Wiele osób decyduje się na pracę w obwodowych komisjach wyborczych. W tym przypadku chętni nie otrzymają jedynie wynagrodzenia, ale także dodatkowe dni wolne od swojej stałej pracy. Tak wygląda członkostwo w komisjach wyborczych. Wynagrodzenie jest wolne od podatku.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła nowe stawki obejmująca wynagrodzenie dla:
Kwoty te nie obejmują jedynie pracy podczas głosowania, ale także uczestnictwo w spotkaniach i szkoleniach przygotowawczych, koniecznych do pełnienia wspomnianych ról. Do zadań członków komisji wyborczych należy:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami takowe wynagrodzenie jest dietą, co oznacza, że nie trzeba uwzględniać go w zeznaniu rocznym PIT. Aby zostać członkiem komisji wyborczej, należy także spełnić określone warunki - te zostały szeroko opisane w poprzednim artykule. Osoby, które chcą ubiegać się o bycie członkiem komisji, są zobowiązane do kontaktu z komitetem wyborczym. Termin zgłoszeń do komisji wyborczych minął 15 września 2023.
Jak informuje portal Infor, pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów. W związku z tym, że wybory odbywają się w niedzielę, dla wielu osób jest to dzień wolny od pracy, jednak członkowie komisji mogą potrzebować wolnego na przykład na następny dzień po wyborach, kiedy uczestniczą w ustalaniu wyników głosowania. Płatne zwolnienie z pracy obejmuje:
Ponadto pracownikom komisji wyborczych przysługuje również dodatkowych pięć dni wolnych od pracy, jednak bez prawa do wynagrodzenia. Aby skorzystać ze wskazanych zwolnień, należy: