Na nasze szczęście spośród czterech gatunków węży żyjących w naszym kraju, tylko jeden jest jadowity — żmija zygzakowata. Co więcej, każdy rodzaj "polskich" gadów jest dość prosty do rozpoznania i w zasadzie nietrudno je pomylić. Te kilka szczegółów pomoże ci określić czy widziany przez ciebie wąż zagraża twojemu zdrowiu bądź życiu.
Jedyny jadowity wąż w Polsce jest bardzo prosty do rozpoznania. Jego wyróżniająca się cechę fizyczną zdradza już nazwa — żmija zygzakowata. Wzdłuż ciała gada rozciąga się ciemny zygzak, który ciągnie się od głowy aż po koniec ogona. Ten wąż to także jedyny przedstawiciel rodziny zdradnicowatych, charakteryzujących się trójkątną głową i pionowymi źrenicami.
Oczywiście, kiedy na swojej drodze spotkasz węża, z ciemnymi paskami na plecach, nie próbuj zbyt długo przyglądać się jego łbu, czy oczom. Żmija często syczy przed atakiem. Jeśli podczas jednej ze swoich wędrówek usłyszysz ten charakterystyczny dźwięk, staraj się powoli odejść w przeciwnym kierunku. W ten sposób oddalisz się od niebezpieczeństwa, nie płosząc przy tym zwierzęcia. Jeśli jednak zostaniesz ukąszony przez żmiję zygzakowatą, koniecznie skontaktuj się ze służbami ratowniczymi.
Oprócz Żmii zygzakowatej w Polsce można natrafić na takie węże jak: eskulapa, gniewosz plamisty i zaskroniec. Żaden z nich nie jest jadowity. Co więcej, pierwsze z dwóch wymienionych gatunków są niezwykle rzadkie i dość trudno je spotkać. Wąż eskulapa żyje głównie na polanach i w pobliżu dróg leśnych. Najczęściej występuje w okolicach Bieszczad. Osiąga nawet do dwóch metrów długości. Oprócz sporych rozmiarów łatwo jest go rozpoznać dzięki jednolitemu ubarwieniu w kolorze jasnobrązowym, oliwkowobrązowym lub miedzianobrązowym
Gniewosz plamisty charakteryzuje się czarnym paskiem, który biegnie z boku nozdrzy aż po jego szyję. Na jego głowie widać także plamę, która układa się w literę V. Nie jest zbyt duży, zwykle osiąga długość od 60 do 90 centymetrów. Jego skóra jest zwykle koloru szarobrązowego lub miedzianobrązowego. Najczęściej można go spotkać na suchych i dobrze nasłonecznionych terenach. Niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
Najczęściej spotykanym wężem w Polsce jest zaskroniec zwyczajny. Gad jest zwykle w kolorze oliwkowozielonym z bardzo jasnym podbrzuszem. Zwierze nie jest groźne dla człowieka, jednak spłoszone jest w stanie wypuścić ciecz mającą na celu odstraszyć napastnika. Zaskroniec potrafi osiągnąć nawet do 1,5 metra długości! Przez ciemne plamy na plecach może zostać pomylony ze żmiją zygzakowatą. Charakterystycznym elementem odróżniającym go od innych węży są dwie żółte plamy znajdujące się na końcu jego głowy. Występuje na terenach podmokłych, bagnach i w okolicach zbiorników wodnych,