Turkmenistan wraca do normalnego kalendarza

O ile jesteśmy w stanie pojąć różne dziwne wybryki władców, w stylu masowego stawiania sobie pomników, to nie rozumiemy dlaczego ktoś miałby zmieniać kalendarz obowiązujący w jego państwie. Turkmenistan właśnie odchodzi od tego wynalazku. Koniec z miesiącami nazwanymi na cześć rodziców zmarłego prezydenta.   

Kiedy wypada miesiąc "turkmenbasza "? Który dzień tygodnia to "dzień duchowości" ?

W Turkmenistanie takie nazwy są codziennością, od kiedy rządzący krajem Saparmurat Nyyazow postanowił przerobić cały kalendarz na cześć swoją i swojej rodziny. I tak styczeń poświęcony był "turkmenbaszy" - ojcu Turkmenów, jak kazał nazywać się sam Nijazow. Kwiecień poświęcony był jego matce imieniem "Kurbansoltan". Natomiast sobota nosiła nazwę "Ruch dżiun", czyli "dzień duchowości"

Nyyazow zmarł w 2006 roku. Obecny prezydent, Kurbanguły Berdymuchammedow postanowił spełnić oczekiwania wyborców i zarządził powrót do tradycyjnych nazw miesięcy i dni tygodnia.

Decyzja o odejściu od klasycznej terminologii ogłoszona została w 2002 roku. Po 6 latach Turkmenistan powróci do swojskiego "lipca" czy "października" . Parlament uznał, że odrzucenie kalendarza gloryfikującego wodza kraju jest "racjonalne" . Przyjęta ustawa nosi nazwę: "narodowy system chronologiczny".

Tradycyjne nazewnictwo zacznie obowiązywać od 1 lipca . Miesiąc ten od 2002 roku nazywano dotąd imieniem turkmeńskiego herosa "Korku".

Weź Deser na wynos! Umieść go na swojej stronie lub blogu. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się TUTAJ.

Czytelnicy donoszą! Byłeś świadkiem absurdalnej sytuacji? Zrobiłeś śmieszne zdjęcia? Znalazłeś w sieci fajny film? NAPISZ DO NAS !

Więcej o: