Kosze podziękują za śmieci głosami gwiazd

Ludzie na całym świecie wymyślają coraz to nowe sposoby na walkę z zaśmieconymi miastami. Ostatni wynalazek to pomysł Finów - w Helsinkach postawione zostaną kosze, które podziękują nam za wyrzucenie śmieci do nich, a nie na ulicę. Co więcej, podziękują nam głosami gwiazd filmu i muzyki.  

- Zawsze myślimy o nieortodoksyjnych sposobach na walkę ze śmieceniem. Ten pomysł jest zabawny i na pewno zadziała - o czym mówi Elina Nummini, pracownik urzędu miasta w stolicy

Finlandii

, Helsinkach? Chodzi o supernowoczesne kosze na

śmieci

. Ich wyjątkowość nie będzie polegać na spalaniu śmieci ani na specjalnym sortowaniu odpadków. Te śmietniki po prostu nam... podziękują !

W każdym koszu zostanie umieszczony czujnik ruchu , który wykryje wrzucony śmieć i aktywuje podziękowanie, które z kolei będzie odtworzone dzięki zewnętrznym głośnikom . Specjalny system będzie dodatkowo liczyć każde odtworzenie podziękowania, dzięki temu władze będą wiedzieć ile razy skorzystano z supernowoczesnego kosza. Dodatkową atrakcją jest wykorzystanie w kampanii głosów znanych fińskich gwiazd - aktorów i muzyków.

Mówiące śmietniki są częścią większej kampanii, która ma na celu zmianę atmosfery stolicy .

- Naszym celem jest ożywienie tych przedmiotów i obiektów, które na codzień są statyczne i martwe . Mamy nadzieję, że ludzie będą chcieli wyrzucać śmieci do koszy, aby zobaczyć który z nich mówi - powiedział Janne Wrigstedt, koordynator całego projektu.

Gadające kosze co tydzień będą przenoszone w inne miejsce, aby ludzie w całym mieście mieli okazję z nich skorzystać. Podobny oryginalny projekt wcześniej odniósł sukces w Berlinie . Czy i tym razem się uda?

CHCESZ WIĘCEJ?

Mężczyzna obudził się po imprezie... W ŚMIECIARCE

Świetne meble z recyklingu - zobacz GALERIĘ!

Zrób Deser na wakacje! Wyślij nam śmieszne wakacyjne zdjęcia, dowcipy i dziwaczne nazwy miejscowości. Napisz na deser_na_wakacje@gazeta.pl i weź udział w naszym letnim plebiscycie.

Więcej o: