Odzyskał wzrok po wszczepieniu zęba do oka

- Nie umiem tego opisać, brak mi słów. Byłem ślepy przez 12 lat, teraz wszystko się zmieni - mówi Brytyjczyk, który przeszedł operację wszczepienia zęba do oka. Niesamowitą historię opisała gazeta "Daily Telegraph".  

42- letni budowlaniec Martin Jones był ślepy przez 12 lat . Wzrok stracił po wypadku - został poparzony przez gorące aluminium. Stracił wtedy lewe oko i oślepł na prawe. Po ośmiu latach ślepoty poślubił obecnie 50- letnią Gill.

Po ponad 10 latach prób z komórkami macierzystymi pojawiła się szansa na przywrócenie sprawności prawemu oku Jonesa. Wyjątkowy zabieg polegał na wyrwaniu jednego z zębów Jonesa i "wstawieniu" go do niesprawnego oka.

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej technice, nie mogłem uwierzyć. Myślę, że mało kto może - opowiada szczęśliwy Brytyjczyk.

Ząb po wyrwaniu został wydrążony , aby mogła być w nim umieszczona specjalna soczewka . Na trzy miesiące ząb został zaszyty w... policzku Jonesa . Tam obrósł odpowiednią tkanką i był gotowy na przeniesienie do oka.

Operacja była bardzo trudna , lecz zakończyła się pełnym sukcesem .

- Poznałem żonę , gdy byłem ślepy. Gdy dowiedziałem się, że mogę odzyskać wzrok, ona była pierwszą osobą, którą chciałem zobaczyć - mówi Jones. I dodaje: - Gdy lekarze zdjęli opatrunek czułem się, jakbym patrzył przez wodę. I wtedy ją zobaczyłem. Jest naprawdę wspaniała.

POLECAMY:

Nagość w samolocie? Tak, dla bezpieczeństwa [WIDEO]

Polskie trojaczki w amerykańskim Mam Talent - ZOBACZ

Pies o dwóch nogach pomaga niepełnosprawnym

Więcej o: