Wynalazca Super Glue zmarł w wieku 94 lat

Jakie były okoliczności powstania pierwszej próbki najmocniejszego kleju na świecie? Okazuje się, że Harry Coover wynalazł go zupełnym przypadkiem.

Gdyby nie szczęśliwy zbieg okoliczności, pewnie nigdy nie byłoby nam dane skleić sobie palców Super Glue.

W 1942 roku dr Coover próbował wyprodukować w laboratorium plastik nadający się do celowników broni. Zupełnie niechcący wytworzył cyjanoakryl , który co prawda do pistoletów kompletnie się nie nadawał, ale za to bardzo mocno sklejał dwie powierzchnie.

Do substancji wrócono dopiero 9 lat później przy okazji testowania jej do nowych celów. Po raz kolejny okazała się zbyt lepiąca, ale tym razem Harry Coover docenił klejące walory cyjoakrylu i w 1958 roku debiutował Super Glue .

Harry Coover był skazany na sukces. Urodził się w Newark (Delaware) i całe swoje dorosłe życie poświęcił chemii. Dzięki ciężkiej pracy został wiceprezesem działu rozwoju chemicznego w Eastman Kodak. Super Glue to jeden z jego wielu wynalazków - ma na swoim koncie 460 patentów.

AP/J. Scott Applewhite

Za swoje zasługi w 2004 roku otrzymał złoty medal od Industrial Research Institute, któremu przewodniczył w 1982 roku, a amerykański urząd patentowy wprowadził go do Hall of Fame wynalazców narodowych.

Dlaczego ludzie wykupują cukier? >>

Więcej o: