UE otworzyła pierwszy klaster negocjacyjny z Ukrainą i Mołdawią. "Dziś rozpoczynamy rozmowy dotyczące kluczowego etapu całego procesu - obejmującego między innymi wymiar sprawiedliwości oraz prawa podstawowe. Rozszerzenie UE to najlepsza inwestycja w przyszłość opartą na pokoju, bezpieczeństwie i
"W Luksemburgu odbędą się w poniedziałek konferencje międzyrządowe z Ukrainą i Mołdawią, podczas których otwarty zostanie pierwszy klaster negocjacyjny z UE, poinformowała w piątek cypryjska prezydencja w Radzie UE"- pisze Gazeta z 13.06.2026. Konferencje międzyrządowe z Ukrainą i Mołdawią odbędą
...doskonale się stało, że wybory parlamentarne w Mołdawii wygrała partia proeuropejska. Także dla nas to istotne - prorosyjski zwrot w Mołdawii mógłby bardzo silnie wpłynąć na przebieg wojny w Ukrainie. Na szczęście do tego nie dojdzie. Jak widać Mołdawia odporniejsza jest na rosyjską propagandę od
Owszem.Racja.Ale nie jestem pewien czy obecnie Mołdawia ma ochotę na połączenie się z powrotem z Rumunią.
Taką ciekawostkę znalazłem. Na terenie Mołdawii istnieje kilka enklaw o nazwie Gaguazja . Czytałem na Reddicie ciekawy wątek. Jeżeli Mołdawia połączy się z innym państwem (czytaj Rumunią), to Gagauzi mają prawo odłączyć i założyć własne państwo. Natomiast wstąpienie do Unii Europejskiej nie jest
Masz na myśli Ukrainę czy Mołdawię? -- Każde dobro zostanie ukarane.
Jest taki twór jak Naddniestrze. Teoretycznie jest to część Mołdawii, praktycznie oddzielne państewko pod kuratelą kremla, nie uznawane przez resztę świata. Problem w tym, że nie udało się przebić korytarza z Krymu do Naddniestrza, więc jedyne zaopatrzenie może odbywać się drogą lotniczą, a samoloty
"Jeżeli Mołdawia połączy się z innym państwem (czytaj Rumunią), to Gagauzi mają prawo odłączyć i założyć własne państwo. Natomiast wstąpienie do Unii Europejskiej nie jest połączeniem z innym państwem i Gagauzi nie mają wtedy prawa do secesji." Prawda - Gaugazja ma zagwarantowane prawo do
hordol napisała: > Owszem. Racja. Ale nie jestem pewien czy obecnie Mołdawia ma ochotę na połączenie się z powrotem z Rumunią. No nie. bo sytuacja wewnatrz-polityczna jest tam skomplikowana naplywowa mniejszosc rosyjska. miesza tam - jak moze. ale PKB Rumunii na glowe jest wiekszy od moldawskiego.
j-k napisał: > Moldawia to historyczna czesc Rumunii ukradziona im przez Sovietow w r. 1940 Nie lubię takiego zmieniania tytułu wątku, bo potem muszę przekopiować tytuł, aby z nim polemizować. "Mołdawia - tak, Ukraina nie" Dlaczego? -- Każde dobro zostanie ukarane.