Sierra Leone, Nauru, Zimbabwe, Watykan i Polska. Wszystkie te państwa łączy jedna wyjątkowa cecha

W tym rankingu Polska zajęła wysoką, piątą lokatę - i znaleźliśmy się w doprawdy doborowym towarzystwie. Argentyński bloger matematycznie udowodnił, że nasz kraj jest jednym z najbardziej okrągłych na świecie.

Na pierwszy rzut oka po samych nazwach krajów z tego doskonałego rankingu nie wpadniecie na to, jaką mają cechę wspólną. Pierwsza myśl to - być może - fanatyczne oddanie papieżowi, jak w skeczu Monty Pythona. Nie, to nie to. Sierra Leone, Nauru, Zimbabwe, Watykan i Polska to pięć najbardziej okrągłych krajów na świecie pod względem kształtu granicy. Co istotne, nie jest to ranking robiony "na oko". Argentyński bloger, Gonzalo Ciruelos sprawdził to matematycznie i dzięki algorytmowi uszeregował wszystkie państwa na świecie pod tym względem.

Jak to wyliczono?

Gonzalo Ciruelos skonstruował wzór, który pozwolił mu wyliczyć, jak bardzo kształt państwa zbliża się do idealnego okręgu, który określony był cyfrą "1". Im bliżej "1" plasował się wynik państwa, tym bardziej było ono okrągłe. Najpierw więc powstał wzór matematyczny a następnie cały program, który pozyskał potrzebne dane wszystkich krajów na świecie i w mgnieniu oka sporządził schludny ranking od najbardziej do najmniej okrągłych państw.

Wzór na 'okrągłość' państwaWzór na 'okrągłość' państwa Fot. Gonzalo Ciruelos | What is the roundest country?

Nie będziemy nawet udawać, że rozumiemy cały ten wzór, choć zapewne część z tego była na matematyce w liceum. Być może tegoroczni maturzyści powinni się nad nim pochylić. C jest tutaj idealną okrągłością zaś D to okrąg o środku x i promieniu r. Resztę musicie sami wydedukować, my się szczerze nie podejmujemy.

Program automatycznie wyznaczał środek kształtu i sprawdzał, jak granice wpisują się w okrąg. W tym celu stosował wyżej podany wzór. Dzięki temu wiemy, że granice Sierra Leone to "niemalże" okrąg zaś o Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym można powiedzieć wiele, ale nie to, że wpisują się w okrąg.

Najbardziej okrągłe kraje na świecie - TOP 6Najbardziej okrągłe kraje na świecie - TOP 6 Fot. na podstawie: Gonzalo Ciruelos | What is the roundest country?

Całą listę krajów uszeregowanych pod względem "okrągłości" znajdziecie TUTAJ > > >

Polska najlepsza nie tylko w skokach narciarskich

To jeden z niewielu momentów, w którym jesteśmy w TOP 5 i to jeszcze pod względem jakiejś śmiesznej bądź przynajmniej neutralnej cechy (a nie tylko jako kraj najlepszy w skokach narciarskich). Co ciekawe, Watykan łapie się również w rankingu krajów najbardziej... prostokątnych:

Najbardziej prostokątne kraje na świecieNajbardziej prostokątne kraje na świecie Fot. David Barry | The rectangularness of countries

Polskę też znajdziecie w tym rankingu - niestety mamy w nim 9. lokatę, ale za to wyprzedziliśmy (chociaż tutaj) Nauru. Bylibyśmy pewnie wyżej, gdyby nie odrobinę zaburzony i rozciągnięty kształt naszych granic:

Polska trochę krzywoPolska trochę krzywo Fot. David Barry | The rectangularness of countries

A jeśli zainteresowało was fanatyczne oddanie papieżowi, które również może łączyć kraje z TOP 5 najbardziej okrągłych na świecie, to koniecznie obejrzyjcie ten skecz:

 

Nie przesadzamy - kraje z czołówki rankingu (prócz Nauru, tu katolików jest tylko 33 proc.) są okrągłe i zarazem bardzo katolickie.

Czytaj też: Brazylijczyk pokazał Polskę w 2 minuty. Tak powinna wyglądać reklama naszego kraju > > >

Sprawdź też: Zdjęcie z Polski robi furorę za granicą. Dla nas to normalka > > >

Więcej o: