Woda, zimne piwo czy gorąca herbata? Sprawdź, co pić, a czego unikać w czasie upałów

W czasie upałów niezwykle łatwo o odwodnienie organizmu. Dlatego ważne jest odpowiednie przyjmowanie płynów. Podpowiadamy, jakie napoje wybrać w najgorętsze dni lata, aby przynieść sobie ulgę.

Przez Polskę przechodzi właśnie fala upałów. Główny Inspektorat Pracy apeluje do pracodawców o skrócenie dyżurów osób zatrudnionych, a IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia przed zabójczymi temperaturami.

Aby przetrwać upał, nie wystarczy unikanie wysiłku i słońca, potrzebne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu.

W upały pocimy się bardziej i jest to całkowicie naturalna reakcja. która dodatkowo pomaga nam zachować dobrą kondycję. Pocenie zapobiega bowiem nadmiernemu przegrzaniu.
Niestety, wraz z potem z organizmu wypłukują się z naszego ciała sole mineralne (w tym potas i sód) i woda. Ich niedobór prowadzić zaś może do zachwiania stanu równowagi i odwodnienia.

Co pić w upały?


Najważniejsze, o czym musimy pamiętać w upały, to picie. Jednak nie wszystkie napoje będą dla naszego ciała dobre. Co zatem pić, gdy temperatura sięga powyżej 30 stopni?

Woda mineralna

Najlepszym napojem, po jaki możemy sięgnąć latem, jest woda mineralna, najlepiej ta wysokozmineralizowana, zawierająca wysokie stężenie składników mineralnych jak magnez i wapń. Woda powinna być w temperaturze pokojowej bądź delikatnie schłodzona, nie lodowata!

Do napoju warto dodać mięte czy cytrynę, które dodatkowo orzeźwią nas w gorące letnie dni, a także nadadzą wodzie delikatnego aromatu i posmaku.

A jednak, sama woda, choć uchodzi za najzdrowszy napój, nie wystarczy. Nie znajdziemy w niej bowiem sodu i chloru, których z organizmu wyzbywamy się wraz z potem. Jak je uzupełnić? Najłatwiej zrobimy to jedząc słone potrawy lub delikatnie dosalając wodę. Dzięki temu w prosty sposób uzupełnimy potrzebne elektrolity!

Sok pomidorowy

W upały z organizmu wypłukiwany jest wraz z potem potas. Aby go uzupełnić, wystarczy pić sok pomidorowy, który jest w niego wyjątkowo bogaty. Jeśli nie lubisz jego smaku, sięgnij po gazpacho, czyli hiszpański chłodnik. Albo po prostu po pomidory.

Jedz owoce

Aby uzupełnić płyny, nie trzeba wcale ograniczać się do napojów. Do diety warto włączyć większą ilość bogatych w wodę owoców. Pyszny melon (arbuz tez będzie świetny, ale zawiera dużo mniej niezbędnego dla organizmu potasu) czy morele momentalnie ugaszą pragnienie! Możesz także pić soki, najlepiej te świezo wyciskane.

Wcinaj ogórki

Ogórki to w 95 procentach woda, dlatego idealnie sprawdzają się w czasie upałów. Możesz przegryzać je same, dodać do obiadu lub przyrządzić z nich chłodnik czy koktajl.

Herbatka z mięty

Mięta orzeźwia, czemu więc jej nie zaparzyć? Lekko schłodzony lub ciepły, delikatny napar z mięty, świetnie ugasi pragnienie i schłodzi organizm.
Latem warto też popijać ciepłą, zieloną herbatę, czy wzorem mieszkańców Ameryki Południowej - gorące Yerba Mate.

Czego nie pić w upały?

W upały należy unikać napojów, po które latem często sięgamy w pierwszej kolejności. Zimne piwo czy słodkie napoje z lodem mogą nam tylko zaszkodzić, nie nawodnią organizmu (wręcz przeciwnie, pragnienie będzie większe) i dadzą tylko złudne, chwilowe orzeźwienie.

Picie alkoholu w czasie upałów jest podwójnie niebezpieczne. Na słońcu rozszerzają się naczynia krwionośne, a tym samym zmniejsza się wydolność układu krążenia. Jeśli dodamy do tego alkohol, który działa dokładnie tak samo, możemy zafundować sobie niebezpieczne wahania ciśnienia i zaburzenia rytmu serca.

W upały powinniśmy także unikać kawy oraz mocnej herbaty. Ta pierwsza podnosi ciśnienie i ma działanie moczopędne, a z moczem wydalany jest z organizmu cenny potas. Podobnie jest z herbatą i zawartą w niej teiną.

Więcej o: