W Korei Północnej można stracić życie za wiele rzeczy, także za oglądanie zagranicznej telewizji

Mimo wycieku wielu informacji poza granicę, Korea Północna i tak stanowi kraj owiany aurą tajemniczości. O pewnych restrykcjach mówi się jednak bardzo głośno - o niebieskich jeansach czy fryzurze z katalogu słyszał już chyba każdy. Rządy Kim Dzong Una wiązały się z wprowadzeniem kolejnych zakazów. Czego nie mogą robić obywatele kraju, którym rządzi "Wielki Następca"?

O przywódcy Korei Północnej krąży wiele legend. Oficjalnie w mediach podawało się, że jako trzylatek potrafił już posługiwać się bronią. Z kolei w wieku sześciu lat miał jeździć konno "niczym zawodowiec", a trzy lata później "osiągnął poziom mistrzowski w wyścigach motorowodnych". Tak przynajmniej opisują go północnokoreańskie media, które niestety nie są wolne od propagandy. 

Zobacz wideo Korea Północna nadal posiada co najmniej 13 baz nuklearnych

Takie przedstawienie wodza bez wątpienia wzbudza w wielu osobach podziw, ale i przerażenie... Po przejęciu władzy przez wnuka Kim Ir Sena, to państwo stało się jeszcze groźniejsze. Nieliczni turyści mogą oglądać jedynie to, na co pozwoli im władza. Zwiedzają reprezentacyjne obiekty, w których często trzeba złożyć pokłon i zostawić kwiaty. W ten sposób okazuje się szacunek do przywództwa. Spacery bez obecności przewodnika nie są dozwolone. Nawet w hotelu można odczuć jego nadzór. Wszystko po to, aby nie dotrzeć do prawdy, która jak się okazuje, jest bardzo brutalna. Życia w ubóstwie i strachu przed karą doświadcza tam większość społeczeństwa. Niemalże każdy ich ruch jest monitorowany przez władze, a co za tym idzie - ludzie pozbawieni są prawa wyboru. Nawet w kwestiach najbardziej osobistych jak wygląd zewnętrzny czy spędzanie czasu wolnego. W czym na co dzień przejawia się koreańska dyktatura?

Egzekucja za oglądanie zagranicznej telewizji? W Korei Północnej wiele osób straciło w ten sposób życie

Wielu z nas nie wyobraża sobie popołudnia bez seriali. Korzystamy z zagranicznego dorobku artystycznego na co dzień, czym nie mogą cieszyć się mieszkańcy tego totalitarnego państwa. W Korei Północnej zakazane jest oglądanie innej telewizji niż rządowa oraz wszelkich zagranicznych materiałów. Osoby, które były w posiadaniu południowokoreańskich produkcji spotkały się z karą śmierci - publiczną egzekucją. Taką cenę płaci się również za słuchanie K-popu.

Kara za słuchanie koreańskiego popu lub oglądanie zagranicznych filmów i seriali spotykała nie tylko oglądających, ale też rodziny zatrzymanych. To właśnie na nich spadał "obowiązek" oglądania całego procesu. Czym Kim Dzong Un uargumentował wydanie takiego prawa? Przywódca stwierdził, że rozrywka z Korei Południowej może doprowadzić do rozpadu państwa, zatruwając głowy obywateli. Jakie inne codzienne zakazy obowiązują w tym kraju?

 • Wyznawanie religii może spotkać się z prześladowaniem. Posiadanie jakichkolwiek przedmiotów kultu religijnego oznacza karę. W przypadku posiadaczy Biblii - śmierć na oczach obywateli.
 • Wyjazd za granicę jest oczywiście surowo zabroniony, a co z poruszaniem się na terenie Korei Północnej? Mieszkańcy tego kraju i tutaj nie mają swobody. Poza tym większość nie jest w stanie pozwolić sobie na kupno samochodu.
 • O połączeniach międzynarodowych można zapomnieć. W ten sposób uciekinierzy nie mogą skontaktować się z bliskimi i zachęcić ich do ucieczki z kraju.
 • Turyści nie mogą finalizować transakcji płatniczych za pomocą lokalnej waluty. Dodatkowo w sklepach udostępnionych dla odwiedzających obowiązują horrendalne ceny produktów, a sprzedawcy potrafią skutecznie naciągnąć nieostrożnych turystów.
 • Dyskusja o nowinkach politycznych z sąsiadką również jest zabroniona. Rządy można jedynie wychwalać. Za nieprzychylne komentarze dotyczące władzy grozi wizyta w obozie pracy, z którego niektórzy nie wracają.
 • Poddani Kim Dzong Una nie mogą ubrać się w to, co im się żywnie podoba. Niebieskie jeansy to według władz symbol amerykańskiego imperializmu. W związku z tym, nie można nosić na terenie tego państwa najbardziej klasycznego elementu garderoby.
 • Fryzury dla kobiet i mężczyzn muszą pochodzić ze ściśle ustalonego katalogu. "Czeski piłkarz" bądź platynowy blond nie mają racji bytu. 
 • Ciepła woda to luksus, na jaki nie mogą pozwolić sobie mieszkańcy Korei Północnej. W ich mieszkaniach jest dostęp tylko i wyłącznie do zimnego strumienia. Ciepły prysznic oferuje jedynie łaźnia publiczna. 
 • Ogrzewanie centralne również nie przysługuje każdemu. To przywilej wybranych mieszkańców.
 • Ograniczenia dotyczą także korzystania z sieci. Dla mieszkańców dostępne są tylko i wyłącznie witryny internetowe zgodne z koreańską propagandą.
 • Antykoncepcja jest w tym państwie zabroniona. W sklepie nie można kupić prezerwatyw, które w każdym innym kraju są na wyciągnięcie ręki.
 • Środki higieny osobistej dla kobiet takie jak tampony czy podpaski również nie istnieją w Korei Północnej. Istnieją zaś osoby, które nawet nie słyszały o takich artykułach.

Przeczytaj więcej podobnych historii na stronie głównej Gazeta.pl. 

Żałoba narodowa w Korei Północnej. 11 dni bez zakupów spożywczych i możliwości śmiania się

Żałoba narodowa po ojcu obecnego przywódcy, czyli po Kim Dzong Ilu, to okres zaostrzonego rygoru. Obywatele Korei Północnej podczas obchodów 10. rocznicy śmierci poprzedniej głowy państwa, czyli przez 11 dni nie mogli:

 • opłakiwać osoby zmarłej z ich rodziny oraz wynosić jej ciała, jeśli zgon nastąpił w czasie narodowej żałoby,
 • świętować urodzin czy imienin,
 • spożywać napojów alkoholowych,
 • śmiać się. 

Poddani przed ogromnymi posągami Kim Dzong Ila i Kim Il Sunga złożyli pokłon oraz kwiaty. Mieszkańcy muszą okazywać rządowi szacunek. Świadczy o tym chociażby wypowiedź jednego z mieszkańców Pjongjangu:

Nasz wielki generał (Kim Dzong Il) przeszedł trudną, żmudną drogę, aby zbudować raj i to, czego pragnie lud

W Korei Północnej wszystko jest możliwe - nawet jednorożce...

To nie koniec zadziwiających informacji dotyczących Korei Północnej. W 2012 roku tamtejsi archeolodzy trafili na trop stworzenia fantastycznego. Legowisko jednorożca miało znajdować się nieopodal stolicy. Zgodnie z legendami, król Tongmyong poruszał się dzięki takiemu stworzeniu. Władze wykorzystały to zaskakujące odkrycie jako dowód na to, że Phenian (dziś używa się nazwy Pjongjang) stanowił stolicę Korei Północnej oraz Królestwa Koguryo.

Mitologia oraz zjawiska nadprzyrodzone są często wykorzystywane przez władzę w celach propagandowych. O samych narodzinach obecnego wodza mówi się jak o powstaniu bóstwa. Dziennik "Rodong Sinmun" podaje:

Wspaniały towarzysz Kim Dzong Un, przybyły z niebios, a poczęty przez górę Pektu.

Cześć przywódcy należy oddawać już od najmłodszych lat - nawet przedszkolaki są zobowiązane do składania pokłonu przed portretem Kim Dzong Ila. Za najlepsze wyrazy podziękowania można otrzymać słodką nagrodę od przedszkolanek. To tylko dowód na to, że większość obywateli nigdy nie doznała wolności poglądów i myślenia. 

Więcej o: