Żółta wstążka u psa - co oznacza? To nie ozdoba, tylko ważna wiadomość. Jak się zachować?

Żółta wstążka, chustka czy sznurek przyczepiony do smyczy czworonoga to nie ozdoba. Sygnał, który wysyła w ten sposób właściciel czworonoga, powinien zostać uszanowany przede wszystkim dla dobra zwierzaka. Jak zachowywać się w towarzystwie psa z żółtą wstążką? Wyjaśniamy.

Mimo coraz większej świadomości wśród społeczeństwa, że zwierzęta (tak jak i ludzie) mają sferę psychiczną i zmagają się z różnego rodzaju problemami, stanami lękowymi czy depresją, wciąż niektórzy traktują je jak maskotki - zawsze chętne do zabawy i głaskania. Większość właścicieli psów spotyka się niemalże codziennie z próbą przytulenia, głaskania czy podbiegania gwałtownie do ich czworonoga i nie byłoby w tym niczego złego, gdyby osoba chcąca to zrobić, po prostu zapytała o zgodę. 

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

Żółta wstążka u psa - skąd pomysł na taki projekt?

Warto pamiętać, że nie każdy pies lubi być dotykany, a niektóre mijane na ulicy zwierzęta mogą zmagać się aktualnie np. z chorobami, traumami po wyrządzonej im krzywdzie czy lękami po pobycie w schronisku. Na pomoc właśnie takim psiakom powstał tzw. Yellow Dog Project i związana z nim charakterystyczna żółta wstążka. Jest ona bowiem sygnałem dla innych właścicieli czworonogów, czy po prostu mijanych na spacerze ludzi, że pupil potrzebuje nieco więcej dystansu. 

Projekt żółta wstążka został stworzony, aby ułatwić spacer z psem, który zmaga się z jakąś dolegliwością lub jest w trakcie pracy behawioralnej. To nie musi być koniecznie wstążka - może być żółty sznurek, breloczek... Najważniejszy jest kolor. Żółty jest wyraźnym sygnałem, aby dać takiemu psu przestrzeń i nie zaczepiać go. Być może dany pies jest po operacji, właściciel pracuje z nim ponieważ jest agresywny lub lękowy. Nie należy bagatelizować tego sygnału. Jeśli puszczamy naszego psa bez smyczy, powinniśmy go natychmiast zapiąć i odejść od psa który ma przy sobie "żółtą wstążkę". Właściciele będą Ci naprawdę wdzięczni, gdyż ułatwi im to prace nad psem

- wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl Alicja Nowak, wieloletnia wolontariuszka ze schroniska w Bolesławiu.

Żółta wstążka u psa - jak się zachować?

Żółta wstążka jest przede wszystkim sygnałem, żeby nie podchodzić do psa oraz go nie dotykać. Jeżeli koniecznie chcemy to zrobić, powinniśmy zapytać wcześniej właściciela - choć to, tak naprawdę warto robić zawsze, ponieważ nie każdy zna lub stosuje ten symbol. Wstążka, chustka, sznurek, kokarda, jaskrawożółte szelki lub smycz, powinny być dla nas ostrzeżeniem, że pies, który je nosi może zmagać się np. z problemami behawioralnymi.

Jeżeli sami posiadamy czworonoga i na spacerze zobaczymy psa z żółtą wstążką lub chustką, nie spuszczajmy wówczas pupila ze smyczy i nie podchodźmy zbyt blisko. Jeżeli mijamy w niewielkiej odległości (np. na klatce schodowej) zwierzaka z tym symbolem, najlepiej odsunąć się i puścić go przed nami. Podobnie warto się zachować np. podczas jazdy windą. W tym przypadku można po prostu poczekać na kolejną, a wobec psiaka być nieco bardziej wyrozumiałym i nie powodować u niego niepotrzebnego stresu. 

 

Z jakimi problemami zmagają się psy z żółtą wstążka?

Warto podkreślić, że żółta wstążka u czworonoga nie musi oznaczać zawsze lęku czy agresji. Właściciele zakładają ją także np. suczkom podczas cieczki - jest to wówczas wystarczający sygnał, dla posiadaczy psów, by trzymali je na pewną odległość. Oprócz tego, noszą ją także nierzadko psy podczas szkoleń. Głaskanie lub podbieganie innych zwierzaków oddziaływałoby na nie niezwykle rozpraszająco, a wtedy cała praca właściciela czy szkoleniowca poszłaby na marne.

Żółtą wstążkę czy nawet napis "nie dotykać" mogą nosić także psy przewodnicy. Są to najczęściej odpowiednio wyszkolone zwierzęta niosące pomoc np. ludziom z niepełnosprawnościami. W takim przypadku rozproszenie czworonoga mogłoby zaszkodzić właścicielowi, dla którego pies pełni rolę "przewodnika". 

Poza tym niektóre psy - tak, jak i niektórzy ludzie - nie lubią po prostu bezpośredniego kontaktu z nieznajomą osobą. Dotykanie, czochranie, zbyt bliskie podejście czy nachylenie się może wywoływać u nich lęk i reakcje obronne. Jak wiadomo, te bywają różne u każdego zwierzęcia - od ucieczki, przez tzw. zamrożenie, nawet po atak. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że nie każdego spotkanego pieska można od razu przytulić. 

 

Co oznacza żółta wstążka u psa?

  • lęki i traumę, 
  • świeżą adopcję (z czym może wiązać się wcześniejszy pobyt psa w schronisku lub w trudnych warunkach i niepewność jak zwierzę może zareagować),
  • agresję do innych zwierząt lub ludzi, 
  • podeszły wiek zwierzęcia, który nie jest chętny do zabaw,
  • nadpobudliwość, 
  • psa w trakcie szkolenia lub terapii behawioralnej,
  • cieczkę, 
  • chorobę lub niedawno przebytą operację, 
  • psa przewodnika. 

Co jeszcze warto wiedzieć o żółtej wstążce? 

Ponieważ żółty kolor wstążki czy chusty stał się międzynarodowym symbolem dla psów wymagających odpowiedniego podejścia, nie powinno się stosować go jako zwykłej ozdoby. Nie jest to oczywiście zabronione, jednak z uwagi na psy, które rzeczywiście potrzebują pomocy, warto uwzględnić to, wybierając dodatek dla swojego pupila. Oprócz tego, nie powinno się także wiązać żółtej wstążki w przypadku, gdy pupil jej po prostu nie potrzebuje. 

Obecnie na rynku można nabyć specjalne szelki, obrożę czy też smycze w żółtym kolorze z komunikatem: nie podchodź. Możliwości jest wiele i dzięki temu świadomość na temat psów z problemami jest coraz większa

- doradza Nowak. 

Jeżeli wśród naszych znajomych znajdują się osoby, które nie znają jeszcze znaczenia żółtej wstążki, warto przekazać im powyższe informacje. To pomoże zwiększyć zasięg Yellow Dog Project i tym samym ułatwi pracę właścicielom, jak i psiakom.

 
Więcej o: