Daria Dobosz

Redaktorka serwisów HP Core: wiadomosci.gazeta.pl, kultura.gazeta.pl, next.gazeta.pl

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Wcześniej zajmowała się szeroko pojętym copywritingiem. Wolontariuszka schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz fundacji działającej na rzecz zwierząt. Miłośniczka gór i lasów. W dziennikarstwie najbliższe są jej tematy społeczne oraz środowiskowe.

  • Przez lata zabijała arystokratów. Choroba, która zmieniała bieg historii

    Przez lata zabijała arystokratów. Choroba, która zmieniała bieg historii

    Chorowali na nią głównie mężczyźni. Umierali młodo, nie dożywszy najczęściej nawet 20. roku życia. Hemofilia zebrała swoje wielkie żniwo wśród arystokratów, zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku. Zmartwione rodziny królewskie sięgały nawet pomocy u samego Rasputina. Diagnoza oznaczała jednak wyrok.

  • Anne Hathaway była żoną Williama Szekspira 500 lat temu i... teraz. Ale to nie wszystko. Spójrzcie na zdjęcia

    Anne Hathaway była żoną Williama Szekspira 500 lat temu i... teraz. Ale to nie wszystko. Spójrzcie na zdjęcia

    Jedną z ulubionych obecnie teorii spiskowych jest informacja, która miała by wskazywać na znajomość amerykańskiej aktorki z angielskim poetą XVI wieku. Choć trudno w to uwierzyć, w mediach społecznościowych zawrzało, a ludzie zaczęli prowadzić w tej sprawie "badania". Jednemu faktowi jednak trudno zaprzeczyć - Anne Hathaway rzeczywiście była żoną Williama Szekspira.

  • Siedem razy uderzył w niego piorun. Trafił przez to do księgi rekordów Guinnessa

    Siedem razy uderzył w niego piorun. Trafił przez to do księgi rekordów Guinnessa

    Zostać porażonym przez piorun i przeżyć to niewątpliwie duże szczęście. Zostać trafionym siedmiokrotnie podczas całego swojego życia i wyjść z tego - co prawda z ranami - ale zawsze jednak cało, to już niemalże cud. Trudno natomiast ocenić, czy Roy Sullivan rzeczywiście miał wyjątkowe szczęście, czy (mimo wszystko) wyjątkowego pecha.

  • Co stało się z Witkacym? W rodzinnym grobie zamiast niego spoczywał szkielet młodej kobiety

    Co stało się z Witkacym? W rodzinnym grobie zamiast niego spoczywał szkielet młodej kobiety

    Na decyzję o odebraniu życia mogło wpłynąć wiele czynników. Niewątpliwym jednak elementem, który zadecydował o samobójstwie malarza, była wiadomość o wkroczeniu do Polski wojsk sowieckich. Jednym z najgorszych koszmarów Stanisława Ignacego Witkiewicza była groźba totalitaryzmu. Szczegóły na temat jego śmierci zaczęły wychodzić jednak na jaw dopiero po wielu latach od tego tragicznego wydarzenia.

  • 'Chorobą królów' miała zaracić połowę książęcych rodów Europy, ale jej ród przetrwał. Do córek pisała o 'silnej krwi'
  • Helena Majdaniec podbijała największe sale koncertowe z 'Rudym rydzem'. Historia królowej twista

    Helena Majdaniec podbijała największe sale koncertowe z "Rudym rydzem". Historia królowej twista

    "Rudy rydz" czy "Zakochani są wśród nas" to jedne z licznych i popularnych utworów Heleny Majdaniec, które do dziś nie tracą na popularności. Jej występy na scenie zrobiły wrażenie nawet na światowych sławach, jak Marlene Dietrich czy Jurij Gagarin. Jej piosenki przez lata gościły na paryskich salach koncertowych, a śpiewane na żywo rosyjskie romanse, miały doprowadzać mężczyzn niemalże do ekstazy.

  • Dają schronienie 500 uchodźcom z Ukrainy. 'Przyjeżdżają do nas ludzie, którzy uciekli z piekła'

    Dają schronienie 500 uchodźcom z Ukrainy. "Przyjeżdżają do nas ludzie, którzy uciekli z piekła"

    - Uciekali z Charkowa, które jest zrównane z ziemią. Przy synach - czteroletnim i dwunastoletnim - opowiadała mi o tym, jak żołnierze gwałcili jej sąsiadki, jak strzelali do przedszkoli. Opowiedziała też, jak musieli wszyscy uciekać przez pole minowe, a potem, gdy znaleźli samochód, to w trakcie ucieczki do Odessy został on ostrzelany. Gdy dotarli do Odessy, to akurat było bombardowanie. W końcu trafili do nas. Po 5 dniach ucieczki. Z czteroletnim dzieckiem - mówi nam Kamil Prusinowski, jeden z wolontariuszy w Jarosławiu, którzy postanowili dać dom i nowy początek najbardziej potrzebującym.

  • 'Osa' jako pierwsza kobieta w Polsce dostała dożywocie. Miała wtedy 19 lat, jej ofiara 22

    "Osa" jako pierwsza kobieta w Polsce dostała dożywocie. Miała wtedy 19 lat, jej ofiara 22

    Studniówka jest przecież tylko raz w życiu, dlatego miała być wyjątkowa. Trójka licealistów tamtego dnia postanowiła zdobyć pieniądze na tzw. "umilacze". W tym celu zamierzali dokonać kradzieży, jednak przeszkadzające im w niej osoby również "unieszkodliwić". Tak właśnie życie straciła 22-letnia Jolanta Brzozowska, która niebawem miała wyjść za mąż, a morderców wpuściła do biura w dobrej wierze.

  • Nieposłuszeństwo wobec Putina przypłacił życiem. Niemcow miał 55 lat, gdy zginął w centrum Moskwy

    Nieposłuszeństwo wobec Putina przypłacił życiem. Niemcow miał 55 lat, gdy zginął w centrum Moskwy

    Śmierć Borisa Niemcowa dla wielu była ogromnym szokiem. Był w końcu jednym z najpopularniejszych opozycjonistów w Rosji i przeciwstawiał się m.in. aneksji Krymu czy obecności wojsk rosyjskich w Donbasie. - Jeśli cała władza skupiona jest w rękach jednego człowieka, to może to doprowadzić tylko do katastrofy, do totalnej katastrofy - powiedział niedłgugo przed swoją śmiercią.

  • Anna Politkowska została zamordowana w 54. urodziny Putina. Nie ustalono, kto zlecił jej zabójstwo
  • Zyta poszła zbierać kwiaty i nigdy nie wróciła. Sprawca stanął przed sądem 26 lat później
  • Policyjne, ratownicze i nasze domowe. Niesamowite psy na starych zdjęciach

    Policyjne, ratownicze i nasze domowe. Niesamowite psy na starych zdjęciach

    Psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Jakiekolwiek zadania by nie pełniły, były i są uważane za jednego z najlepszych przyjaciół człowieka. Asystujące zwierzęta pomagają w codziennych czynnościach, a lawinowe ratują ludzkie życie. Pomagały i pomagają do dziś. Jakie funkcje pełniły kiedyś? Jak w ubiegłym wieku wyglądały ich treningi? W artykule publikujemy archiwalne zdjęcia psów z poprzedniego stulecia.

  • W pół godziny dali schronienie 86 dzieciom z Ukrainy. 'Przez trzy dni nic nie jadły, nic nie piły'

    W pół godziny dali schronienie 86 dzieciom z Ukrainy. "Przez trzy dni nic nie jadły, nic nie piły"

    - Dostaliśmy telefon, że za pół godziny przyjeżdża 86 dzieci, które są same, jadą od 72 godzin. W wieku od dwóch do 16 lat, z porażeniem, z różnymi niepełnosprawnościami i trzeba je umyć, nakarmić, przebrać. Te dzieci były odparzone, w fekaliach. Przez trzy dni nic nie jadły, nic nie piły, były skrajnie wycieńczone. Nie mamy profesjonalnych opiekunów, ale musieliśmy to zrobić - mówi nam Kamil Prusinowski, jeden z wolontariuszy w Jarosławiu, którzy postanowili dać dom i nowy początek najbardziej potrzebującym w obliczu wojny.

  • Żółta wstążka u psa - co oznacza? To nie ozdoba, tylko ważna wiadomość. Jak się zachować?