"Kocham Cię, a teraz umieraj". Historia Michelle Carter i Conrada Roya

Głośna sprawa śmierci Conrada Roya swój finał miała w 2019 roku, gdy 22-letnia wówczas Michelle Carter została skazana na 15 miesięcy pozbawienia wolności. Jak uznał wówczas sąd, Carter w 2014 roku zachęcała chłopaka za pomocą SMS-ów do popełnienia samobójstwa. Nibawem ma ukazać się również serial oparty na tragicznej historii.

"Musisz to zrobić, Conrad", "Kocham Cię, a teraz umieraj" - cytuje BBC News wiadomości SMS jakie otrzymał Conrad Roy chwilę przed śmiercią. Wiadomość ta został wysłana z telefonu bardzo bliskiej mu osoby - jego dziewczyny. 

Zobacz wideo Przegląd filmów, które można będzie obejrzeć na platformie Netflix w 2022

Śmierć Conrada Roya wstrząsnęła Ameryką

Do śmierci 18-letniego Conrada Roya doszło w lipcu 2014 roku na parkingu w Fairhaven w stanie Massachusetts. Jak ustalono w wyniku śledztwa, chłopak popełnił samobójstwo i otruł się oparami tlenku węgla. Kilka miesięcy później, jego o rok młodsza dziewczyna Michelle Carter usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. 

Powieś się, skocz z budynku, zadźgaj się, nie wiem, jest dużo sposobów

- brzmiały niektóre wiadomości Carter do Roya. Chwilę przed śmiercią chłopaka, w SMS-ach Carter zachęcała go także do dokończenia samobójstwa, które już od dłuższego czasu planował. 17-latka pisała w nich m.in. co wystarczy zrobić, żeby był "wolny i szczęśliwy". 

Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Julia Wieniawa.Netflix. Film z Julią Wieniawą obraża terytorialsów? Politycy PiS: Kpiny z munduru

Problemy psychiczne pary nastolatków

Para poznała się na Florydzie w 2012 roku - gdzie oboje spędzali z rodzinami wakacje. Jak się okazało, mieszkali całkiem niedaleko siebie w stanie Massachusetts. Według informacji "The New York Times", ich relacja mimo niezbyt częstego spotykania się, była bardzo intensywna i polegała przede wszystkim na wymianie wiadomościami SMS. Oboje zmagali się także z problemami psychicznymi. Roy przed śmiercią miał kilka prób samobójczych, zmagał się także z depresją oraz społecznymi fobiami, z kolei Carter cierpiała z powodu zaburzeń odżywiania. 

Lionel Tate - najmłodszy Amerykanin skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnieniaMiał 14 lat, gdy został skazany na dożywocie. Historia Lionela Tate'a

Początkowo dziewczyna odwodziła go od zamiarów popełnienie samobójstwa. Chciała także, by Roy poszukał pomocy. Jej stanowisko w tej sprawie zmieniło się jednak z czasem. W 2014 roku, kilka tygodni przed śmiercią chłopaka, 17-latka w wiadomościach pisała o sposobach, w jakich może odebrać sobie życie. Tuż przed śmiercią nakłaniała go także, by dokończył samobójstwo.

Proces sądowy i 15 miesięcy pozbawienia wolności

Sprawa Carter była dość nietypowa, ponieważ w stanie Massachusetts nie dochodziło wcześniej do procesu i skazania osoby pobocznej w związku z samobójczą śmiercią. Mimo, iż sędzia podkreślił, że nie ma wystarczających dowodów na to, by uznać Carter winną śmierci Roya - dziewczyna została skazana za jej nieumyślne spowodowanie. Sędzia podczas procesu podkreślił także, że nastolatka instruowała chłopaka chwilę przed tragicznym wydarzeniem, a gdy ten wysiadł z ciężarówki, namówiła go, by do niej jednak wrócił. Carter usłyszała wyrok 15 miesięcy pozbawienia wolności - jej przypadek okazał się bezprecedensowy, ponieważ stan Massachusetts, w którym doszło do tragedii, nie przewiduje kar dla osób podżegających do samobójstwa. Więzienie opuściła jednak po roku ze względu na dobre sprawowanie. 

 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na temat sprawy Michelle Carter i Conrada Roya już w 2019 roku ukazał się dokument HBO pod tytułem "Kocham Cię, teraz umieraj". Nagłośniona przez media tragiczna historia samobójstwa 18-letniego chłopaka, wciąż jest jednym z popularnych i kontrowersyjnych tematów w Stanach Zjednoczonych. 29 marca 2022 roku ukazała się kolejna produkcja poświęcona losom pary. W rolę Carter wcieliła się amerykańska aktorka Elle Fanning (znana m.in. z filmu "Czarownica"), której fizyczne podobieństwo do odgrywanej postaci jest naprawdę zaskakujące.

 

**********************************

Potrzebujesz pomocy?

Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Jeśli potrzebujesz pomocy, codziennie przez całą dobę możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży [LINK: https://116111.pl/], pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę [LINK: http://fdds.pl/], oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia [link: https://liniawsparcia.pl/] pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.

Więcej o: