Wiosną i latem każdego roku pojawia się coraz więcej rowerzystów na ulicach. Wielu z nich nie zna odpowiednich zasad, które regulują korzystanie z dróg publicznych. Duża część natomiast nie chce ich przestrzegać. Oba przypadki doprowadzają do zwiększenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dochodzą do tego też relacje między rowerzystami poruszającymi się po chodnikach a pieszymi, dla których chodnik jest przeznaczony.
Warunki poruszania się różnymi drogami reguluje kodeks drogowy. Czy uwzględniono w nim przemieszczanie się rowerem po chodniku? W artykule 33. ustępie piątym czytamy, że "korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone" w wyjątkowym sytuacjach. Jakie to sytuacje? Wymieniamy je poniżej:
Ustęp szósty stanowi z kolei, że osoba kierująca rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest zobowiązana do utrzymania prędkości zbliżonej do prędkości poruszania się pieszego. Naturalnym jest też zachowanie ostrożności i ustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W każdej innej sytuacji cykliści powinny przemieszczać się ulicą bądź wyznaczoną do tego celu drogą.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kodeks drogowy odnosi się też do sytuacji odwrotnej. A więc, co jeśli to pieszy porusza się po drodze dla rowerów? Jest to dozwolone tylko w przypadku braku chodnika lub pobocza, ew. niemożności korzystania z nich, np. z powodu prowadzonych prac remontowych. Pieszy poruszający się po drodze dla rowerów jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa "osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego".
Policja lub straż miejska mogą ukarać osoby, które poruszają się wbrew obowiązującym zasadom ruchu drogowego. "Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany" - czytamy w art. 86a kodeksu wykroczeń.
Za naruszenie obowiązku korzystania z drogi do tego przeznaczonej oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, rowerzysta zapłaci od 50 do 100 złotych. Naruszenie przepisów związanych z przemieszczaniem się po chodniku lub drodze dla pieszych - może oznaczać mandat w wysokości 200 złotych. Za zbyt szybką jazdę po chodniku możemy natomiast zapłacić nawet 300 złotych.
Aby uniknąć niepotrzebnych mandatów, warto też przed wyjazdem zwrócić uwagę na stan roweru. Przepisy jasno regulują obowiązkowe wyposażenie każdego jednośladu. Rower musi posiadać: