Mętna woda w basenie? Domowe sposoby mogą szybko rozwiązać problem. Zapomnij o chlorze i chemii!

Inwestycja w ogrodowy basen wiąże się także z kosztami utrzymania czystości wody. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym można jednocześnie dbać o domowy akwen i zaoszczędzić pieniądze. Czy można w prosty sposób pozbyć się takich problemów jak zielona lub mętna woda w basenie? Domowe sposoby pomogą Ci się z nimi uporać.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zadbanie o wodę w domowym basenie to dość trudna kwestia. Większość z nas zwykle używa do tego szeregu filtrów, oczyszczaczy, chloru i innych środków chemicznych, które przecież swoje kosztują. Rzadko kiedy oczekiwany efekt można osiągnąć bez przepłacania. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest mętna woda w basenie -  domowe sposoby nie tylko się jej pozbędą, a także pozwolą ci zaoszczędzić trochę pieniędzy

Zobacz wideo Całkowicie przeszklony basen 150 metrów nad ulicą

Mętna woda w basenie - domowe sposoby. Czego użyć, aby ją oczyścić?

Jednym z najlepszych zamienników chloru używanego do czyszczenia wody, jest zwykła soda oczyszczona. W dużych basenach zaleca się użycia około 5 kg substancji. Po wymieszaniu dokładnie oczyść dno i brzegi zbiornika gąbką. Pamiętaj, żeby w przypadku basenów rozporowych robić to dość delikatnie. Po jego wyczyszczeniu należy także przetrzeć lub odkurzyć dno - w wyniku działania sody, może się tam zebrać niechciany osad. 

Podobny efekt zapewnią także dwie inne substancje: sól i witamina C. Pierwsza z nich mocno spowolni tworzenie się glonów, jednak do jej użycia wielu speców zaleca także zakup specjalnego urządzenia elektrolizującego chlorek sodu. Jest to jednak jednorazowy zakup, który i tak spłaci się w przeciągu kilku lat. W przypadku użycia witaminy C nie trzeba martwić się wydawaniem dużych sum na żadne urządzenia. Wystarczy, że wsypiesz ją do wody w stosunku 1000l / 60g kwasu askorbinowego. Substancja zapewni krystalicznie czysty zbiornik, nawet gdy znajdująca się w nim ciecz ma zielony, czy brązowy kolor. Jedynym minusem tego rozwiązania jest możliwe odbarwienie samego basenu. 

Mętna woda w basenie - jakie są jej przyczyny?

Najczęstszymi powodami mętnienia wody jest zbyt duża ilość szczątków organicznych w basenie lub niewystarczająca bądź za duża ilość środków chemikaliów. W drugim przypadku wszystko opiera się o pH cieczy, który powinien wynosić między 7.0 a 7.4. Woda mętnieje także w momencie, w którym nie jest wystarczająco często filtrowana. Koniecznie sprawdź, czy dobrany filtr dobrany do basenu spełnia wymagania oraz, czy w zbiorniku nie brakuje świeżej wody. Wykaże to poziom chloru - jeśli korzystasz z tego rozwiązania, a wskaźnik substancji wynosi powyżej 2.0, uzupełnij basen czystą wodą.

Więcej o: