Tragiczna historia Amandy Todd. Internetowy hejt doprowadził nastolatkę do samobójstwa

15-letnia Amanda Todd z Kanady odebrała sobie życie z powodu okrutnego szantażysty. Mężczyzna opublikował w sieci jej nagie zdjęcia, przez co straciła przyjaciół i została odrzucona przez środowisko. Depresja, alkohol, narkotyki, samookaleczenia, pierwsza próba samobójcza i druga. Tym razem skuteczna. Przed śmiercią Amanda zamieściła w sieci wideo z prośbą o pomoc. Niestety, nie przyszła na czas.

Pozornie niewinna znajomość 

Nastoletnia Amanda Todd pochodząca z Kanady (Vancouver) nie robiła nic złego. Miała 13 lat gdy za pośrednictwem Internetu chciała nawiązać nowe znajomości. Któregoś dnia poznała chłopaka, który namówił ją, by przez wideoczat zaprezentowała swoje piersi. To była jednorazowa akcja, Amanda zrobiła o co prosił, a potem długo nie mieli kontaktu. 

Dr Joanna Karolina MalinowskaNaukowczyni z UAM z wyróżnieniem naukowym - w sieci burza, bo ma tatuaże

Ponownie mężczyzna odezwał się po upływie roku. Nie było to sympatyczne zapytanie o jej samopoczucie. Nawiązał z nią kontakt, by ją szantażować. Zagroził, że ma się rozebrać, a jeśli odmówi, to jej nagie fotografie z obnażonymi piersiami roześle po wszystkich jej bliskich i dalszych znajomych oraz rodzinie.

Okazało się, że podły szantażysta wiedział gdzie mieszka, do jakiej chodzi szkoły, a nawet miał adresy internetowe dużej części jej przyjaciół. Dziewczyna stawiła opór i nie zgodziła się rozebrać. Niestety, poniosła obiecane konsekwencje - jej nagie zdjęcia zadebiutowały w sieci. Po upływie paru miesięcy Amandę odwiedziła policja z informacją, że jej naga fotografia krąży po sieci. 

Zobacz wideo Maffashion, Kubicka, Lipka i inni w sieci. Gwiazdy komentują artykuły na swój temat

Prawdziwe piekło 

Zaraz po tym, jak zdjęcie Amandy trafiło do szerokiego grona odbiorców, życie dziewczyny zamieniło się w koszmar. Stała się pośmiewiskiem, straciła przyjaciół, wszyscy się od niej odwrócili. W Internecie zalała ją fala hejtu - ludzie pisali jej, że powinna się zabić, wyśmiewali się z niej, mówili, że nikt jej nie lubi. Nastolatka straciła do siebie szacunek, stała się niepewna, zastraszona. W szkole nikt nie chciał z nią rozmawiać, uczniowie nie chcieli koło niej usiąść, posiłki jadła w samotności i izolacji. 

Coraz bardziej przerażona zaczęła miewać napady lęku, coraz częściej zdarzały się jej bezsenne noce. To wszystko było ponad jej siły. W końcu jej psychika nie wytrzymała i próbowała znaleźć ukojenie w używkach. Zaczęła pić alkohol, upijać się, próbowała nawet brać narkotyki. Potem zaczęła się okaleczać. 

Pierwsza próba samobójcza 

W końcu zdecydowała się zmienić szkołę. W nowym miejscu poznała nawet nowego chłopaka, z którym nawiązała bliższy kontakt. Szybko jednak i ten związek został zniszczony przez zazdrosną dziewczynę, która, by pozbyć się konkurentki, upokorzyła ją i pobiła przed całym gronem uczniów. Ktoś nagrał film z tego wydarzenia i wrzucił do sieci. 

W końcu Amanda postanowiła targnąć się na swoje życie. Wzięła środki antydepresyjne i popiła je wybielaczem. Z tej próby samobójczej udało się ją uratować. 

Tragiczny finał 

Po pierwszej próbie samobójczej Amanda zamieszkała u mamy, zmieniła adres, odcięła się od dotychczasowego środowiska. Pomogło to jednak tylko na chwilę. Mijały kolejne tygodnie, a w Internecie aż huczało od złośliwych komentarzy nawiązujących do jej nieudanego samobójstwa. "Powinna użyć silniejszego wybielacza", "Mam nadzieję, że w końcu się zabijesz" - pisali rówieśnicy Amandy. W końcu ich życzenie się spełniło - nastolatka odebrała sobie życie. 

Zanim jednak skutecznie pozbawiła się życia, Amanda Todd nagrała i udostępniła za pośrednictwem YouTube materiał wideo. W 9-minutowym filmiku za pomocą kartek przedstawia swoją tragiczną historię. "Płakałam każdej nocy, straciłam wszystkim przyjaciół i cały szacunek. I znów nikt mnie nie lubił." – opisywała Amanda. To wideo było wołaniem o pomoc. Ta jednak nie nadeszła w odpowiednim momencie. Druga próba samobójcza dziewczyny okazała się skuteczna. 

Dzień Bezpiecznego Internetu - jakie zagrożenia czyhają na nas w Internecie?Dzień Bezpiecznego Internetu - jakie zagrożenia czyhają na nas w Internecie?

Amanda Todd zmarła w wyniku samobójstwa w październiku 2012 roku. Miała 15 lat. Po jej śmierci ponad milion użytkowników Facebooka "polubiło" stronę poświęconą jej pamięci. 

Zobacz też: Kara za polubienie hejterskiego posta. Szwajcarski sąd wydał przełomowy wyrok

Więcej o: