Ile kosztuje postawienie pomnika na cmentarzu 2022? Ceny mogą przyprawić o zawrót głowy

Firmy wykonujące usługi kamieniarskie zazwyczaj oferują wiele różnych modeli pomników i dodatków. Od tego, na co się zdecydujemy, będzie zależeć, ile zapłacimy za zlecenie. Jakie są to mniej więcej koszty? Podpowiadamy.

Koszt pomnika zależy przede wszystkim od wielkości nagrobka i surowca, z jakiego ma zostać wykonany. Wpływ na cenę ma również ilość dodatkowych prac, czas potrzebny na jego wykonanie oraz miejsce, w jakim zlecamy to zadanie. W większych miastach niejednokrotnie potrafi być ona znacznie wyższa, niż w małych miejscowościach. Na koszt wpływa też inflacja i rosnące ceny materiałów. W Olsztynie zarządca cmentarza Dywity postanowił stworzyć kwatery z "inflacyjnymi nagrobkami", tańszymi i skromniejszymi wersjami, które pozwolą zaoszczędzić na koszcie pogrzebu. Jak przedstawiają się koszty pomników w 2022 roku?

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać rachunki za prąd w przyszłym roku?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile kosztuje postawienie pomnika na cmentarzu 2022? Cena zależy od wielu czynników

Ceny pomników pojedynczych mogą wahać się od 4600 do nawet 10 tys. złotych, w zależności od województwa, wielkości miasta i materiału, na jaki się zdecydujemy. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt dodatków, takich jak wazon, ławeczka czy krzyż, oraz koszt montażu. Najtańsze są usługi kamieniarskie w województwie warmińsko-mazurskim oraz na Podlasiu i Podkarpaciu. Za pojedynczy pomnik wykonany z granitu zapłacimy tam od 4610 zł do 5300 zł. Za podwójny będziemy musieli już zapłacić nawet 8490 zł. Najdroższe usługi są w województwie łódzkim. Pojedynczy nagrobek z granitu to koszt od 5300 zł do 6630 zł, za podwójny z kolei od 8140 do nawet 10 180 zł. Jeśli zdecydujemy się na nagrobek wykonany z marmuru, koszt może wzrosnąć do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za montaż pojedynczego pomnika zapłacimy średnio 340-450 zł, za podwójnego — od 500 do 600 zł.

Popularnością cieszą się też nowoczesne pomniki urnowe. Ich koszt również zależy od miejsca, w którym zlecamy wykonanie usługi. Ceny nagrobków urnowych wykonanych z impali mieszczą się w przedziale 4600-5500 zł.

Na koszt pomnika wpływa nie tylko materiał, lecz także liczba dodatkowych usług

Na ostateczny koszt wykonania pomnika na cmentarzu wpływ ma jednak nie tylko rodzaj materiału i wielkość nagrobka. Najtańsze będą oczywiście proste płyty o prostokątnym kształcie i grubości ok. 5 cm. Ze zwiększoną grubością i wszelkimi zaokrągleniami cena będzie rosła. Do tego oczywiście doliczyć należy cenę wykonania napisu na nagrobku oraz ewentualnych dodatków, takich jak wazony, lampiony, krzyże czy ławeczka. Jak przedstawiają się średnie koszty za te usługi?

  • Wykonanie napisu na płycie — ok. 8-10 zł za znak.
  • Piaskowany krzyż na płycie — ok. 60-80 zł.
  • Ozdobny wazon o wymiarach 9 × 9 × 15 cm — do 250-300 zł.
  • Ozdobny lampion — do 500 zł.
  • Ławeczka przed nagrobkiem — ok. 300 zł.

Ceny w większych miastach mogą jednak okazać się wyższe. Na ostateczny koszt będzie mieć również wpływ montaż pomnika oraz transport nagrobka na cmentarz, choć ta usługa często wliczana jest już w cenę proponowaną przez zakłady kamieniarskie. 

Więcej o: