Nie tylko za karpia zapłacimy więcej. Ceny choinek 2022 ostro w górę. Jak zaoszczędzić na drzewkach?

Drożyzna będzie nam towarzyszyć także w tegoroczne święta. 2022 rok upływa pod hasłem "inflacja". W górę idą nie tylko ceny karpi, lecz także choinek. Za drzewko zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych więcej niż rok temu. Są jednak sposoby, by na choinki na święta wydać mniej.

Ceny choinek rosną. Zarówno za żywą, jak i sztuczną zapłacimy w tym roku więcej. Według prognoz, za zakupy świąteczne zapłacimy o 30 proc. więcej niż rok temu. Jak podaje serwis Business Insider, za kilogram karpia, w zależności od województwa i tego, czy zakupy robimy bezpośrednio u hodowcy, czy w sklepie, zapłacimy od 16 zł do nawet 32 zł. To oznacza, że wielu Polaków będzie szukać oszczędności przede wszystkim w dekoracjach, ozdobach czy prezentach. Zakup drzewka w markecie lub stoisku z choinkami może okazać się sporym wydatkiem. Tańszą alternatywą wydają się nadleśnictwa, gdzie ceny choinek żywych są znacznie niższe.

Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O czym powinniśmy rozmawiać przy wigilijnym stole, by nie popełnić wpadki?

Ceny choinek 2022. Drożeją zarówno cięte, jak i choinki w doniczce

Jak podaje Interia.pl, ceny najpopularniejszych ciętych drzewek w marketach budowlanych wzrosły. W tym roku za jodłę kaukaską o wysokości od 180 do 210 cm zapłacimy ok. 69 zł. Za wyższe drzewka zapłacimy od 99 do ok. 170 zł. Tańszą opcją wydają się choinki w doniczce. Mały świerk to koszt ok. 25 zł. Większe choinki będą kosztować już ok. 60 zł. Najdroższe choinki w doniczce to jodły. Drzewko o wysokości 100 cm będzie kosztować od 85 zł.

Ceny choinek sztucznych i na pniu również idą w górę. Zapłacimy za nie nawet... 899 zł

Alternatywą dla żywych drzewek są choinki sztuczne i choinki na pniu. To jednak nie zawsze tańsza opcja. Te o wysokości do 150 cm oznaczają wydatek od 75 zł do nawet 400 zł. Za choinkę sztuczną o wysokości 180 cm zapłacimy od 128 zł (za rzadsze drzewko) do nawet 899 zł.

Ceny choinek żywych. Sposoby na zaoszczędzenie

Znacznie tańsze są jednak choinki żywe dostępne bezpośrednio w nadleśnictwach. – Drzewka kupowane od leśników mają sporo zalet, dzięki którym nasze choinki powinniśmy określać mianem "bio" – mówi w rozmowie z Interią Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. W zależności od nadleśnictwa, za cięte drzewka do 150 cm zapłacimy od 25 zł (Nadleśnictwo Krzeszowice w woj. małopolskim) do ok. 35 zł (Nadleśnictwo Dobrocin w woj. warmińsko-mazurskim). Droższe będą choinki wysokie – te o wysokości ok. 3 metrów mogą kosztować ok. 90 zł.

Alternatywą dla kupowanych w sklepach choinek żywych ciętych i w doniczkach są wypożyczalnie. Choinki w doniczce wypożyczane są na dwa tygodnie. Płacimy za nie 100 proc. wartości, 1/4 ceny to kaucja, którą odzyskujemy po oddaniu drzewka. Podrożał przede wszystkim koszt transportu. Za wypożyczenie małego świerku pospolitego zapłacimy w jednej z firm działających na terenie Warszawy 69 zł, za choinkę o wysokości od 160 do 180 cm zapłacimy 189 zł.

Więcej o: