Jak ustawić okna w tryb zimowy? Sprawdź tę funkcję w swoich oknach, a zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Tryb zimowy okna to bardzo proste i genialne rozwiązanie, które pozwoli nam kontrolować rozszczelnienie okna i zatrzymać więcej ciepła. Szczelniejsze okna oznaczają też niższe rachunki za ogrzewanie. Nie wszyscy jednak o tej przydatnej funkcji wiedzą. Jak przestawić okna na tryb zimowy? Wyjaśniamy!

Nieszczelne okna w domu czy mieszkania znacznie obniżają nasze poczucie komfortu. Nikt nie lubi siedzieć w chłodzie, a przeciągi mogą dodatkowo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Kwestia finansowa to całkiem osobny problem, choć wcale nie mniejszy. Przed tym wszystkim możemy chronić się, stosując dodatkowe uszczelki lub pianki, jednak istnieje też znacznie prostsze rozwiązanie. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się naszym oknom i poznać ich ukryte funkcje.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym jest tryb zimowy okna? Dlaczego warto o nim wiedzieć?

Tryb zimowy okna pozwala na właściwą regulację przepuszczalności okna w zależności od pory roku. Funkcja ta pozwala regulować docisk uszczelki, co z kolei oznacza kontrolowanie stopnia rozszczelnienia okna. Istotnym aspektem tego rozwiązania jest możliwość zwiększenia przepływu powietrza w miesiącach cieplejszych, co może być równie ważne, jak utrzymanie ciepła podczas zimy.

Jak powinny być ustawione okna na zimę? Zmniejszamy rozszczelnienie okna

Okna posiadające tryb zimowy mają na boku skrzydła umieszczony specjalny bolec. Czasami są to dwa lub trzy bolce, rozstawione w równych odstępach. Aby przestawić okna w tryb zimowy, wystarczy przestawić wspomniane bolce o 90 stopni względem poprzedniego ułożenia. Niekiedy możliwe będzie zrobienie tego ręką lub za pomocą zwykłych kombinerek. Często jednak też zdarza się, że potrzebny jest do tego dedykowany klucz.

 

Czy wszystkie okna mają tryb zimowy? Jak sprawdzić ustawienie okna?

Większość nowoczesnych okien PCV powinna mieć możliwość przestawiania pomiędzy trybami sezonowymi. Jak jednak sprawdzić, w jakim trybie jest okno, jeśli tego nie wiemy (np. po wprowadzeniu się do nowego mieszkania)? Wystarczy przyjrzeć się omawianemu bolcowi na skrzydle okna. Jeśli jest on ustawiony grubszą stroną do uszczelki, jest to tryb zimowy okien. Strona węższa skierowana do uszczelki oznacza natomiast tryb letni.

Więcej o: