Jak pozbyć się moli spożywczych? Postaw na półkach i zamknij szafkę. Już nigdy tam nie wrócą!

Mole spożywcze są zmorą w wielu domach. Pojawiają się nagle i zanim się obejrzysz przejmują twoje mieszkanie. Jak walczyć z tym skrzydlatym intruzem kuchennym? Domowe sposoby na pozbycie się szkodników z twojej kuchni by twój dom mógł być domem, a nie polem bitwy między tobą a niechcianymi robakami.

Mole spożywcze gnieżdżą się w sypkich produktach, często więc przynosimy je do domu ze sklepu, nie mając o tym pojęcia. Niestety, gdy te szkodniki się rozgoszczą, same nie odejdą, a pozbycie się ich wcale nie jest łatwe, szybkie i przyjemne. Te owady szybko się rozmnażają i zagnieżdżają w nowych opakowaniach ryżu czy kaszy, więc kiedy zauważymy nawet jednego osobnika, trzeba podjąć odpowiednie działania. Jak więc pozbyć się moli spożywczych bez konieczności sięgania po środki chemiczne?

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Krok pierwszy w pozbyciu się moli. Dokładne porządki

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jeśli znaleźliśmy mole w naszym jedzeniu to pozbycie się całego jedzenia, w którym się gnieżdżą oraz tego, które miało z nim kontakt. Jeśli chcemy sprawdzić, czy jedzenie, które na pierwszy rzut oka nie zawiera żadnych nieprzyjemnych dodatków, na pewno jest bezpieczne, wystarczy przesiać zawartość opakowania. Pomoże to stwierdzić czy żywność została zainfekowana przez robactwo, czy nie i pozwoli uniknąć marnotrawstwa jedzenia. Po usunięciu jedzenia należy bardzo dokładnie umyć szafki, by zapobiegać dalszemu rozwojowi moli. Larwy moli również lubią pozostawać w zakamarkach szafek z produktami spożywczymi, dlatego należy dokładnie wyczyścić wszystkie rogi i zakamarki. Warto również w kuchni odkurzyć tył szafki, a także podłogi czy ściany.

Domowe sposoby na pozbycie się moli. Proste triki

Po dokładnym umyciu wszystkich powierzchni, które mogły mieć kontakt z molami, należy:

  • Przetrzeć powierzchnie w kuchni octem winnym lub roztworem wody z octem przygotowanym w proporcjach 1:1, do roztworu najlepiej dodać olejek cytrusowy lub z goździków,
  • Rozstawić w szafkach i półkach miseczki z gorącym woskiem, zamknąć szafkę i poczekać do wystygnięcia. Alternatywą może być pozostawienie w szafce suchej skórki pomarańczy i goździka, naparu z goździków lub aromat waniliowy.

Innym domowym sposobem jest robienie przeciągów w kuchni. Pomieszczenie to powinno być często wietrzone przy otwartych szafkach i szufladach. Co więcej, larwy moli spożywczych nie lubią wysokich temperatur, więc wnętrza półek można "wysuszyć" suszarką do włosów.

Więcej o: